Av Yasağı Sonrası Tezgahlar Balıklarla Dolup Taşıyor

Rize’de av yasağının sona ermesiyle birlikte balıkçı tezgahlarında hamsi, mezgit ve istavrit gibi balıkların bolca bulunduğu görülüyor. İstavrit ve hamsinin kilosu 100 lira seviyelerinde satılırken, barbun ve zargana gibi daha özel türlerin kilosu ise 200 lira olarak fiyatlandırılıyor.

15 Nisan’da başlayan denizlerde dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül’de sona erdi. Balıkçılar, denizlere “Vira bismillah” diyerek ağlarını denizle buluşturdu. Sezonun açılışını yapan balıkçılar, ağlarına özellikle istavrit, mezgit ve az miktarda zargana (sargan) takmayı başardılar. Orta Karadeniz’de avlanan balıkçılar, yılın ilk hamsilerini de yakalamayı başardılar. İstavrit ve hamsi gibi popüler balıkların kilosu 100 lira seviyesinde satılırken, barbun ve zargana gibi özel türlerin kilosu 200 lira olarak tezgahlarda yerini aldı. Ayrıca, izmarit ve tirsi gibi daha uygun fiyatlı balıklar da 50 lira civarında satışa sunuldu.

‘’Deniz Suyunun Biraz Soğuması Gerekir’’

Balıkçı Nevzat Çoruh, havaların soğumasıyla birlikte hamsinin artacağına inandığını belirtti ve şunları söyledi: “Karadeniz’de bu yıl hamsinin bol olmasını bekliyoruz, ancak palamut konusunda biraz endişeliyiz. Ancak şu an için hamsi, mezgit ve istavrit gibi balıklar bol. Deniz suyunun biraz daha soğuması gerekiyor gibi görünüyor. Şu an itibariyle çok fazla balık görünmüyor, ancak bir hafta sonra havaların soğumasıyla birlikte hamsinin bolluğunun artacağını tahmin ediyoruz” dedi.

‘’Hamsinin Yeri Bir Başka’’

Balık almaya gelen Mehmet Avcı, “Balık mevsimi açıldı. Balık almaya geldik. Favorimiz; hamsi. Ama diğer balıklar da çok güzel ama hamsinin yeri başka” dedi. Avcı “Balık sezonu açıldığı için çok mutluyum çünkü çok severim. Rize’de balıklar bir başka güzel oluyor. Bu sene umarım bol bol balık tüketiriz. İçlerinde en çok sargan balığını seviyorum” diye konuştu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir