Teknoloji

AVRUPA KOMİSYONU GOOGLE’IN ENSESİNDE

google

İnternet devi Google, Avrupa Komisyonu’nun baskısı altında…

Avrupa Komisyonu, Google’ın arama motorunda ve sonuçlarında yaptığı değişikliklerin, rekabet kurallarına aykırı olduğunu iddia ediyor.

Google, arama motoru pazar payında dünya lideri. Hatat bildiğiniz gibi bir kaç sene önce ‘Googlelamak’ fiili, İngilizce sözlüklerde bile yer aldı. Fakat Google’ın dev pazar payını korumaya çalışırken yaptıkları şu anda Avrupa Komisyonu tarafından sorgulanıyor.
Google arama sonuçlarında bildiğiniz gibi Maps ve benzeri servislerin entegrasyonu bulunuyor. Örneğin Roma’ya giden birisi, Google’da “Roma’daki restoranlar” araması yaptığında, karşısına hem ilgili Google reklamları hem de Google Maps bağlantısı çıkıyor. Google Maps bağlantısında, yine Google’a reklam veren restoranlar haritada görünüyor. Bunun gibi pek çok serviste Google, reklamverenlerini reklam alanlarında öne çıkarıyor. Fakat Avrupa Komisyonu, Google arama sonuçlarının da bu reklamlar sayesinde değiştiğini ve adil olmadığını söylüyor.
Arama sonuçlarında çıkan bu veriler masum gibi gözükse de, Google’ın arama motoru pazarındaki ezici üstünlüğünü daha da arttırıp haksız kazanç sağladığı görüşü öne sürülüyor. Rakipler de bu durumda rekabet etmekte zorlanıyorlar.
Google’ın karşısında Avrupa Komisyonu ile birlikte ‘FairSearch – AdilArama’ isimli 17 şirketin oluşturduğu birlik de bulunuyor. Bu şirketlerden bir tanesi de arama motoru Bing’in sahibi Microsoft.
Davanın bir an önce çözülmesi umuluyor. Bunun sebebi de Google’ın arama motoru algoritmasını sürekli değiştirmesi. Daha önce 10 yıl süren ve Microsoft’un Windows’taki haksız rekabet yüzünden 2 milyar dolar ceza ödemesiyle sonlanan dava kadar uzamaması şimdilik tek amaç.

Gökhan Menge / teknokulis.com

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu