Gündem

Avrupa Ordusu fikri ne anlama geliyor? Bu fikri ortaya atan kim?

Avrupa Ordusu ne demektir? Hangi ülkeler Avrupa Ordusu içinde yer alacak? Hangi ülkeler bu fikre sıcak bakıyor; hangileri karşı? İşte Avrupa Ordusu hakkında tüm merak edilen o detaylar…

“AVRUPA ORDUSU” NE DEMEK? 

Avrupa Ordusu fikri ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından ortaya atıldı. Bu yeni ordu fikri, AB’nin önemli ülkeleri durumundaki Almanya, İspanya ve İtalya gibi ülkelerden destek buldu. Bu fikre AB ülkeleri içinden destek vermeyen ülkeler de oldu. Kimi ülkeler de bu fikri uçuk buldular. Öte yandan Hollanda, Avusturya, İsveç ve İrlanda ise Avrupa Ordusu’na şiddetle karşı çıktılar. Macron’un “Avrupa Ordusu” fikriyle AB’yi yeni bir bölünmenin eşiğine getirdiği konuşuluyor.

Avrupa Ordusu fikri, ilk olarak geçtiğimiz yıllarda Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından ortaya atıldı.

MACRON BAŞI ÇEKİYOR

Juncker, ‘AB’nin dış sınırlarının korunması gerekiyor’ diyerek ilk olarak fitili ateşlemiş oldu. Juncker’ın fikri, geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘Avrupa ordusu kuralım’ çağrısıyla yeniden gündeme geldi.

ABD Başkanı Trump da Avrupa ordusu fikrine soğuk baktığı haber veriliyor. Bu oluşumun NATO’yu gözden düşüreceğine inanların sayısı oldukça fazla. Macron, bu fikrin NATO’nun alternatifi olmadığını söylese de ona inanmayan çok sayıda insan var.

Paris’te çıkan büyük olayları Avrupa Ordusu fikrini ortaya atan Fransa’da çıkmasını manidar bulanlar da var. Fransa’nın bir çeşit cezalandırıldığını düşünen yazarlar medyada kendisini belli ediyor.

Fransa ve Almanya’nın yanı sıra, İtalya ve İspanya da ortak bir ordu kurulması fikrine sıcak bakıyor. Bunların yanı sıra Macaristan, Çekya, Polonya ve Slovakya da ortak ordu kurulması fikrine olumlu yaklaşıyor ancak bu ülkeler ortak askeri gücün göçmen akınlarına karşı kullanılması ve sınır güvenliğinin arttırılması yönünde görüş bildiriyor.

AVRUPA ÜLKELERİ İKİYE BÖLÜNDÜ

Avrupa Birliği’nin ilk günlerinden bu yana ortak ordu fikrinin karşısında olumsuz bir tutum sergileyen İngiltere’nin, AB’den önümüzdeki Mart ayında ayrılacak olması ortak ordu sürecinin önünü açabilir. Öyle ki, Brexit referandumu sırasında AB’den ayrılınması yönünde kampanya yürüten siyasetçiler seçmenin önüne Avrupa Ordusu kurulacağı ve İngiltere’nin güvenliğinin Brüksel merkezli bir ordunun eline bırakılamayacağı yönünde sözlerle gitmişti.

AB’de askeri alanda yapısal olarak önemli ilerlemeler sağlandığını vurgulayan Merkel, “Bir gün gerçek bir Avrupa ordusu oluşturma vizyonu üzerinde çalışmalıyız.” dedi.

NATO’YU TERCİH EDENLER DE VAR

Merkel, bu ordunun NATO’ya karşı bir ordu olmayacağının altını çizerek, NATO içinde ortak bir Avrupa ordusu ile yer alınabileceğini kaydetti.

İngiltere’nin yanı sıra, Rusya’ya komşu olan Letonya ve Litvanya’nın ortak Avrupa ordusu yerine güvenlikleri için NATO şemsiyesini tercih ettikleri biliniyor.

Avusturya, İsveç, Finlandiya ve İrlanda gibi ülkeler ise askeri tarafsızlıklarını korumak için ortak ordu fikrine karşı çıkıyor.

HOLLANDA: AVRUPA ORDUSU FİKRİ ÇOK UÇUK

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, ülkesinin hükümetinin “Avrupa ordusu” kurulmasına karşı olduğunu söyledi. Bakan Bijleveld, mecliste yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Avrupa ordusu vizyonunu “çok uçuk” ifadesiyle nitelendirdi.

ANGELA MERKEL YUHALANDI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’nın Geleceği konulu konuşması sırasında AP milletvekilleri tarafından birçok kez yuhalandı. Oturuma katılan milletvekillerinin Alman haber ajansı dpa ile paylaştığı bilgilere göre Merkel’e yuhalama şeklinde yapılan protestolar özellikle aşırı sağcı milletvekilleri tarafından gerçekleştirildi. İngiltere’nin sağ popülist Bağımsızlık Partisi (UKIP) milletvekillerinin de bu protestoya katılanlar arasında olduğu ifade edildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu