Medya

Ayşe Arman ve Sibel Arna Instagram reklamlarını abarttı!.. “Gazeteci misiniz reklam yıldızı mı?”

Hürriyet gazetesinin iki medyatik gazetecisi Ayşe Arman ve Sibel Arna’nın sosyal medya hesaplarından reklam almaları ve sosyal medya hesaplarını adeta reklam mecrasına dönüştürmesi etik tartışmayı da beraberinde getirdi. Hürriyet Ombudsmanı Faruk Bildirici iki isim hakkında kendisine gelen şikayetleri değerlendirdi. “Sosyal medya hesapları gazetecilerin her istediğini yapabileceği özel ve özgür alanlar mıdır? konusunda görüş birliği sağlamamız gerek.” diye yazan Bildirici “Bence sosyal medya hesapları, sınırları ve kuralları olan özel alanlardır. Sınırları da gazetecilik değerleri ve yayın ilkeleri belirler. Çünkü bir gazeteci her zaman her yerde olduğu gibi sosyal medyada da gazetecidir; düşünce özgürlüğünü kullanırken mesleki ve kurumsal sorumluluğunu bir kenara bırakamaz.” diye yazarak Arman ve Arna’yı eleştirdi.

AYŞE ARMAN VE SİBEL ARNA’YA FARUK BİLDİRİCİ’DEN HATIRLATMA

Ayşe Arman ve Sibel Arna özellikle Instagram hesaplarını reklam için seferber edince dikkatli okurların şikayetlerine muhatap oldular. Konuyu gazetenin etik değerlendirmeler yapan ismi Faruk Bildirici’ye taşıyan vatandaşlara Bildirici’den cevap geldi.

İşte Faruk Bildirici’nin bugünkü yazısında konuyla ilgili değerlendirmesi:


AYŞE Arman ve Sibel Arna’nın Instagram hesaplarında markalardan söz etmeleri, “ürün yerleştirme” mi, değil mi? Ya da daha açık bir deyişle reklam mı? Bunun tartışmaya değer bir konu olduğunu düşünüyorum.


Ama oraya gelmeden önce “Sosyal medya hesapları gazetecilerin her istediğini yapabileceği özel ve özgür alanlar mıdır?” konusunda görüş birliği sağlamamız gerek. Bence sosyal medya hesapları, sınırları ve kuralları olan özel alanlardır. Sınırları da gazetecilik değerleri ve yayın ilkeleri belirler. Çünkü bir gazeteci her zaman her yerde olduğu gibi sosyal medyada da gazetecidir; düşünce özgürlüğünü kullanırken mesleki ve kurumsal sorumluluğunu bir kenara bırakamaz.

Örneğimize dönersek, Ayşe Arman, Instagram’da yazarken de “Hürriyet yazarı Ayşe Arman”dır; orada da evrensel gazetecilik değerleri ve Doğan Grubu Yazılı Basın Yayın İlkeleri’ne uygun davranmak durumundadır. Aynı yaklaşım Sibel Arna ve tüm Hürriyet yazar, çizer ve muhabirleri için de geçerlidir.

Nitekim Yayın İlkeleri’nin 23. maddesinde, ilkelerin “gazete, dergi çalışanları ve dışarıdan katkıda bulunanların sosyal medyadaki faaliyetlerini de kapsadığı” vurgulanıyor. 28. madde ise sosyal medyada reklam konusunda açık hüküm içeriyor:


“Gazete ve dergi çalışanları haber, tweet, blog ve iletilerinde reklam, halkla ilişkiler ve propaganda yapmamalı; ilan-reklam kaynaklarından telkin alarak ve maddi çıkar sağlayarak yazmamalıdır. Gazetecinin yeni medya ortamında yazdıkları, reklam ve ilanlarla iç içe sunulmamalı; gazetecilik ürünlerinde yanıltıcı etiketler konulmamalıdır.”
Okur temsilcisi (ombudsman) olarak ilkeleri hatırlatmakla yükümlüyüm.

FARUK BİLDİRİCİ’Yİ DİNLEYECEKLER Mİ?

Bildirici’nin net olarak altını çizdiği ve etik açıdan sakıncalı bulduğu reklam paylaşımları konusunda iki ismin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Bildiricinin etik hatırlatması bir karşılık bulacak mı yoksa havada mı kalacak? sorusu önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu