Televizyon

Azerbaycan’ın istiklal şairi Ahmet Cavad’ın belgeseli ‘Bir Milletin Ruhu’ TRT Avaz kanalında

Azerbaycan’ın istiklal şairi Ahmet Cavad’ın anısına hazırlanan belgesel film, Ahmet Cavad “Bir Milletin Ruhu”, 15 Eylül Pazar akşamı saat 22:00’da TRT Avaz kanalında yayınlanacak.

Belgeselin tanıtım galası ise Azerbaycan’ın bağımsızlığının 101. yılı konseri ve Azerbaycan’ın istiklal şairi Ahmed Cavad’ın anısına hazırlanan belgeselin tanıtım programı münasebetiyle 15 Eylül 2019 tarihinde TRT Arı Stüdyosu’nda gerçekleşecek.

 

Eserleriyle, yaşam mücadelesiyle, Azerbaycan’ın özgürlüğüne katkı sağlamış, Azerbaycan’ın istiklal şairi Ahmet Cavad’ın hayatının anlatıldığı Ahmet Cavad “Bir Milletin Ruhu” belgeselinde, Türk milletinin köklü tarihini, engin ruh halini, zengin kültürünü şiirlerine yansıtan usta şairin özgürlük mücadelesi anlatıldı.

Çocukluk döneminden başlayarak Sovyet yönetiminin kararıyla suçsuz yere genç yaşında işkence ile öldürüldüğü ana kadar her hatırasının dikkatle işlendiği belgeselde şairin yakın çevresinin anıları da yer aldı. Belgeselde Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan Milletvekili Sona Aliyeva, Gazeteci Yazar Hüseyin Kocabıyık, Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Dr. Yakup Ömeroğlu, Doç. Dr. Aysun Demirez Güneri, Doç. Dr. Yılmaz Özkaya, Doç. Dr. Nasiman Yagublu, Dr. Yunus Zeyrek ve Akademisyen Dilgam Ahmed ile yapılan röportajlara yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen filmde Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli devlet adamı merhum Prof. Dr. Haluk Dursun’un görüşleri de yer aldı.

Azerbaycan’ın bağımsızlığının baş kahramanlarından biri olan Ahmed Cavad, Türk birliği ve bağımsızlığı için hem cephede hem de eserleriyle mücadele vermiş bir milli kahramandır.

Yazdığı eserlerin dışında Türk ordusuna gönüllülük esasıyla katılan, burada yaralı ve esir Türk askerlerini ziyaret ederek onların ihtiyaçlarını karşılayan şairin adı hem gönüllerde yer edinmiş, hem de bir kahraman sıfatıyla dilden dile yayılmıştır.

Türkiye’nin toplumsal ve kültürel hayatıyla da sıkı ilişkileri bulunan Ahmet Cavad, Türk ordusuna duyulan sevgi ve minnettarlık duygularını eserlerine de yansıttı.

Ahmed Cavad’ın hayatını ilk kez bir drama belgeseli olarak ekrana taşıyan filmde Ahmed Cavad’ın torunu Anar Ahundzade’nin dedesi Ahmed Cavad ve nenesi Şükriye Hanım ile olan hikayelerine de yer verildi. Ahmed Cavad’ın vefakâr eşi Şükriye Hanım’ın sürgün yıllarından kalan arşivler, belgeler ve yıllar sonra verdiği röportajlardan faydalanarak -belgeselin içinde de yer alıyor- hazırlanan belgeselde Şükriye Hanım ve Ahmed Cavad’ın sevda hikayesi incelikle işlendi.

Belgeler ve röportajlardan faydalanarak hazırlanan belgeselde Ahmad Cevad’ın hayatı dökü-drama olarak canlandırıldı. Ahmed Cavad’ı Mert Karabulut, eşi Şükriye Hanım’ı ise Buse Naz Çınar canlandırdı.

Belgeselin müziklerini Azerbaycan’ın en ünlü bestecilerinden Aygün Samedzade hazırladı. Aygün Samedzade’nin, Ahmed Cavad’ın kendi eserlerini bestelendiği parçaları, “Aygün Samedzade Nefes Art Group” ve Azerbaycan Devlet Sanatçıları icra ediyor.

Senaryosunu Vahit Taha Kurutlu’nun kaleme aldığı, yapımcılığını Halis Cahit Kurutlu’nun üstlendiği belgeselin yönetmen koltuğunda Muhammet Erkam Bülbül oturuyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu