Dijital PlatformlarYerli Dizi

Azra Kohen’in kafa karıştıran Fi’de final açıklamasına “işin aslı öyle değil” tepkisi

Azra Kohen, yazdığı Fİ, Çi, Pi kitaplarının dizi uyarlamasının iki sezonda biteceğini açıklaması bir tartışmanın fitilini ateşledi. Dizinin müdavimlerinin 4 sezon sürmesini bekledikleri dizinin ikinci sezonun sonunda biteceğini öğrenmeleri hayal kırıklığına neden olmuştu. Azra Kohen’in Fi dizisiyle ilgili açıklaması işin aslı ne konusunu gündeme getirdi. Habertürk yazarı Mustafa Doğan, bugünkü “Fi meselesi’nin aslı” başlıklı yazısında konunun fazla bilinmeyen yönlerini yazdı.

AZRA KOHEN’İN Fİ ÇIKIŞI TARTIŞMAYA NEDEN OLDU

Azra Kohen’in medyada da yer alan açıklamasında dizinin kitabı tam olarak yansıtmadığından hareketle bu kararı aldığı bilgisine yer veriliyordu. Kohen, katıldığı bir radyo programında, normal de 4 sezon sürmesi gereken Fi, Çi, Pi serisinin 2. sezonda bitirilmesi kararı aldığını açıklaması başta sosyal medyada olmak üzere heyecana neden olmuştu.

Kohen söz konusu radyo programında şu ifadelere yer vermişti;

“Birinci sezonda ilk bölüm evet kitaba bağlı ama ikinci bölümden sonra her şey değişiyor. Üçüncü bölümden itibaren kitaptaki referans noktaları sabit kalarak, sadece birinci sezon için söylüyorum, bambaşka bir hikaye anlatıyorlar. İkinci sezonda sadece karakterler var ve o yüzden ikinci sezonda bitirilmesinin kararını aldım. Buradan Ay Yapım toplantısına gideceğiz. Doğru olanı yapmak lazım, şu an kendi merkezinden çıktığı için amacına hizmet etmediği için devam etmesinin bir anlamı yok. Oturduğum yerden çok güzel para kazandığımız düşünebilir insanlar ama beni gerçekten yakından tanıyanlar ve anlayanlar bilsinler ki, benim amacım hiçbir zaman bir şey kazanmak olmadı. Bir şey yanlış gittiği zaman durdurmak için elimden geleni yapıyorum.”

İŞİN ASLI ÖYLE DEĞİL Mİ?

Habertürk yazarı Mustafa Doğan ise Fi dizisi için işin aslı öyle değil anlamında bir yazı kaleme aldı. Doğan, dizinin iki sezon için çekileceği gerçeğinin baştan beri bilinen bir detay olduğunu yeni birşey olmadığını yazdı.

Peki eğer bu doğruysa Azra Kohen, neden böyle bir açıklama yapma gereği duydu? Yoksa kitapların popülerliğini geride bırakan Fi dizisinin gölgesinde kaldığını mı düşündü?

İşte Mustafa Doğan’ın bugün medyada dikkat çeken o yazısından bir bölüm:


Peki işin aslı ne?

Yapım tarafı en başından beri projeyi zaten iki sezon olarak planlamıştı. Çünkü “Çi” ve “Pi” kitaplarında karakterler üzerine yoğunlaşılması ve aksiyonun yetersiz olması hikâyeyi uyarlama konusunda, internetin sunduklarına rağmen mümkün değildi.

Hatta ben 26 Ocak tarihli, “Puhu TV elma değil armutmuş” başlıklı yazımda dizinin iki sezon olacağını kaleme almıştım. Yazı arşivde duruyor, isteyen bakabilir.

O dönem, üç sezonda ısrar edenin, kontratın da üç ayrı kitap üzerinden yapılmasını isteyenin Kohen’in bizzat kendisi olduğu kulislerde konuşuluyordu.

Duyduğuma göre yapım ekibi ellerinde kontrat olmasına rağmen, dizinin büyüsünü bozmamak adına ikinci sezonda final yapma konusunu kendi içlerinde bir süredir değerlendiriyordu.

Konu, dizinin başarısının kitapların önüne geçmesinden rahatsız olduğu konuşulan Kohen’in de kulağına gidince yazar egosu ağır basmış olacak ki, panikle “Ben bitirdim” açıklaması yaptı.

Ezcümle, “Fi” ikinci sezonuyla final yapacak ama Azra Kohen istediği için değil, öyle olması gerektiği için.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu