Yaşam

Bahar nezlesi kapıda, işte korunma yolları

Bahar nezlesi özellikle mevsim geçişlerinde ve hava sıcaklıklarının belirgin şekilde iniş çıkışlarıyla kapıda pusuya yatmış olabilir. Yine havaların durumuna göre, kışlık-yazlık tercihinin sabah, akşam, gün içi ayarlamasının tam olarak yapılmasının zor olduğu bu mevsimde hastalıkların en tehlikelisi de bahar nezlesi. İşte bahar nezlesinin sebepleri, tedavisi ve korunma yolları.

Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Yağcı, bahar aylarında doğanın hareketlenip, çiçeklerin açmasıyla, ortaya çıkan polenlerin insanlarda mevsimsel alerjik rahatsızlıklara sebep olduğunu söyleyerek, bahar nezlesine yatkınlığı olanların, sabahın erken saatlerinde evlerini havalandırmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Halk arasında, saman nezlesi, bahar nezlesi olarak da anılan bahar nezlesinin en büyük belirtileri;  burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, üst üste beş altı defa hapşırma, göz altlarında morluk, şişme, gözlerde kızarıklık tat ve koku duyularında azalma şeklinde kendini ele veriyor.

Çiçek polenlerini ve ev tozu akarlarının, küf mantarlarının doğayla birlikte uyanışa geçtiği bu dönemde vücut haliyle bu tür alerjenlere karşı tepki veriyor. Kişiden kişiye şiddeti değişen bu hastalık yine etkenlerin şiddetine göre de farklılık gösterebiliyor.

Bahar Nezlesi tehlikeli çünkü

Bahar nezlesi ismi kadar naif bir hastalık değil çünkü burun tıkanıklığına bağlı uyku problemlerinden tutun da iş ve okul başarılarında düşme, yine burun tıkanıklığına bağlı olarak orta kulak iltihaplarından orta kulakta sıvı birikmesi bazı sinüzit iltihaplarına sebebiyet, üst solunum hastalıklarının yanısıra astım gibi alt solunum hastalıklarının da tetiklenmesine kadar birçok tehlikeli sonuçları olabiliyor.

Bahar Nezlesinden korunma yolları

Korunmanın ilk şartı alerjenlerden uzak durmak.

Özellikle aylarında evlerin sabah erken saatlerinde havalanması (polen ve uçuşmadan korunmak için bu şart)

Risk grubundaki hasta iseniz açık havalarda fazla dolaşmamanız sizin yararınıza. 

Yine bu mevsimlerde risk grubundaki hastaların bağ, bahçe ve toprak işlerinden de uzak durması gerekiyor.

Dışarıya çıkıldığında toz maskesi ve gözlük takmak yararlı olabilir. 

Sokaktan eve geldiğinde, dışarıda üzerimize yapışan polenleri eve taşımama amaçlı duş almak, kıyafetleri hemen değiştirip kirli sepetine atmakta yarar var. Ayrıca çamaşırların da dışarıda değil içeride kurutulması gerekiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu