Gündem

Bakan Kurtulmuş TBMM 81 maddelik eylem planını açıkladı

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş bakanlar kurulu sonrası açıklama yaptı.   Bakan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu’nda masaya yatırılan konular hakkında varılan sonuçları kamuoyu ile paylaştı. Pakistan’daki saldırıdan, Siyasi etik yasasına, 81 maddelik Sur’daki eylem planından yeni anayasa ve başkanlık sistemine kadar varan geniş yelpazede yapılan toplantının satır başları şu şekilde.

Bakan Kurtulmuş Pakistan’daki bombalı saldırı sonrasında “Pakistan’ın acısını paylaşıyor yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırı hiçbir mazeretle örtülebilecek bir mazeret değildir. Son zamanlarda terör acıları yaşayan milletimiz görmüştür ki terörün dini, ırkı yoktur. Türkiye ile çeşitleri Avrupa ülkeleri arasında ortak bilgi alışverişi zaten oluyor. Büro kurulmasına yönelik bir çalışma yok. Zaten fiilen devam eden bilgi akışını daha aktif hale getirmektir.” şeklinde açıklama yaptı.

81 Maddelik eylem planı hakkında varılan son nokta

Numan Kurtulmuş terör nedeniyle yaşanmaz hale gelen Şırnak, Diyarbakır Sur ve Cizre’de yapılması düşünülen 81 maddelik eylem planı hakkında şunları belirtti: “81 maddelik eylem planı ele alındı. Sur’da 3 bin Cizre’de 200 kişi istihdam edilecek. Operasyon nedeniyle kapanan Şırnak havaalanı açıldı. Sur ve Cizre’nin tarihi dokusuna özen gösteriyoruz. Tarihsel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Ümit ediyorum ki bu şehirlerimizde hayat tümüyle normale dönecek.”

Yeni Anayasa ve Başkanlık

“Yeni anayasa sadece AK Parti’nin sorumluluğu değil Meclis’te bulunan tüm partlerin sorunudur. Biz AK Parti olarak diğer partilerle biraraya gelinmesini samimiyetle istiyoruz. Nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız taslağı Meclis’e sunacağız. TBMM’den geçmesi için çalışacağız. Partiler grup kararı alamazlar. Bizim üzerimize düşen konuyu partlamentoda çözmektir. En kötü ihtimalle milletten bunu geçirmek mümkün olur. Parti en sonunda anayasa hakkında net bir formu ortaya çıkaracaktır.”

Bakan Kurtulmuş, TBMM’de bütün partilerin siyasi etik kurulları kuracağını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu