Yaşam

Ballar donar mı?

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı ballar, arıların çeşitli çiçeklerden elde etmesiyle oluşur. Kestane, anzer balı, çiçek, çam, rize balı en bilindik olanlar olsa da farklı bal çeşitleri bulunur.

Türlü çeşit bal bulunur. Balın donmasına hal arasında şekerlenme, kristalize olma gibi adlar verilir. Bazı bal çeşitleri elde edildiği günden itibaren kristalize olmuş şekilde gelir ve bu ballar kıymetli ballardır. Balın donması, doğal bir süreç olup mevcut kıvamının değişmesi sonucu oluşur. Balın içindeki glikozun donarak tanecik şeklini alması karşısında balın akıcılığının kaybolması karşısında şekerlenme veya donma işlemi gerçekleşir.

Kimi zaman bu durumun yaşanması, bireylerin balın sahte olup olmamasını düşünmeye iter. Ancak bu doğru bir düşünce değildir. Glikozon şekerlenmesi, saf ve kaliteli balların üretimden tüketime kadar geçen süreçte gerçekleşebilen zararsız bir durumdur. Balın toplandığı bölge, balın öz kaynağına göre ve arıların salgı bezlerinin faaliyetlerine göre 15 farklı şeker içerir.

Balda bulunan doğal şekerlerin birçoğu früktoz ve glikozdan oluşur. Süzme ballarda ki kristalleşme işlemi daha çabuk gerçekleşir. Balda bulunan glikoz oranı 1,7’den daha düşük ballarda şekerlenme daha geç yaşanırken, 2,1’den daha yüksek su oranına sahip olan balların donması çok daha hızlı olur. Balın toplandığı bölgeye bağlı olarak glikoz ve früktoz oranında değişiklik olabilir. Baldaki glikoz oranı arttıkça kristalize olma oranı da artış gösterir.

Donmasını istemeyenler için se früktoz oranı önemlidir. Ayçiçeği, yonca ve pamuk özlerinden elde edilen balın kristalleşmesi daha hızlı olurken çam, hardal, orman gülü gibi çiçeklerden elde edilen ballarda kristalleşme daha geç olur. Yani kristalleşme balın toplandığı bölgeye göre farklılık gösterir. Balın içindeki glikoz oranı şekerlenmeyi etkilediği gibi saklandığı alanda bu durum için önemlidir. Balın konulduğu kaplar, ortamdaki ısı ve nem oranı ile ışık, kristalleşmeyi etkiler. Bunun yanı sıra balın içindeki, polen, toz, balmumu gibi tabancı maddelerde kristallenme süreci için etkilidir.

Kimileri için kristalleşmiş ballar daha önemlidir ve daha çok tercih edilir. Ancak bazı tüketiciler için kristallenmenin balın sahte olmasıyla alakalı olduğunu düşünür. Ancak balın kristalleşmesi gerçek bal olduğunun esas göstergelerinden biridir.

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu