GündemManşet

Banka borcundan dolayı yasal takibe alınanların oranı arttı

Bireysel tüketici kredileri ve kredi kartları ekonomik bir sorun olmaya devam ediyor.Banka borcundan dolayı yasal takibe alınanların oranında artış olduğu ortaya çıktı. Ocak-Şubat dönemi itibarıyla Kredi kartı borcu ya da bireysel kredi alımından dolayı yasal takibe girenlerin sayısının yüzde 10 oranında arttığı haber veriliyor.

Yılın ilk iki ayında, bankalarda bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takip yaşayanların sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 295.000 kişiyi bulduğu bildiriliyor.
BİREYSEL KREDİ BORCU OLUP DA YASAL TAKİBE ALINANLARIN ORANI YÜKSELDİ

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yaptığı çalışma sonunda ortaya çıkan raporda aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişilerin tekilleştirilerek sayılmasıyla hazırlanan verilere göre, Ocak-Şubat 2016 döneminde, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 149,000’e ulaştı.

Söz konusu rakamlar Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin “Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Şubat 2016 Raporunda” yer aldı.

BİREYSEL KREDİ KARTI BORCU OLANLARDAN TAKİBE ALINANLARDA DURUM NE?

Bireysel kredi kartı borçlularının da sayısında aynı dönemde artış gözlendi. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takip altına alınan kişi sayısı da aynı dönemde yüzde 1 artarak 204,000 oldu.

BDDK verilerine göre, bankacılık sektörünün Ocak-Şubat döneminde brüt takipteki alacakları yüzde 33.5 artarak 51 milyar lira oldu. Takipteki alacakların nakdi kredileri oranı da yüzde 3.26’ya yükseldi. Bu oranın Şubat 2015’te yüzde 2.88 seviyesinde olduğu öğrenildi.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu