Yerli Dizi

Barbaroslar dizisinin yayınlanan fragmanında tarihi hatalar mı var? Es Film’den eleştirilere açıklama

Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Ulaş Tuna Astepe, Yetkin Dikinciler ve Caner Topçu'nun paylaştığı TRT 1’in yeni iddialı dizisi Barbaroslar’ın ilk tanıtımı yayınlandı.  Tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan, fragmandan yola çıkarak bazı tarihi hataların olduğunu dile getirdi. Dizinin yapım şirketi ES Film'den açıklama geldi.

Akdeniz’i Türk gölü haline getiren kahramanların hikayesini Barbaroslar, sonbaharda TRT ekranlarında yayınlanmaya başlayacak.

En son TRT1 ekranlarında Diriliş Ertuğrul dizisinde başrol oynayan Engin Altan Düzyatan, Barbaros Hayrettin Paşa’nın ağabeyi olan Oruç Reis’i canlandıracak. Dizide Barbaros Hayrettin Paşa’yı ise Ulaş Tuna Astepe canlandıracak.

HATALAR SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Tarih dizisinin ilk fragmanındaki hatayı ise Tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan Twitter hesabından paylaştı.

“Adamları yelkenliye bindirmişler, dakika 1 hata 1” diyen Gürkan, o dönemde gemilerin kürekle çekildiğini aktardı.

Gürkan’ın paylaşımları şöyle:

“Yanda toplar. Herhalde 1680’lerde falanız. Bravo 🙂 Kadırga ne, kalyon ne, gemilerde topların sayısı ne zaman arttı vs. Hadi okumuyorsunuz Youtube’da da anlattık 600.000 kişi izledi daha hala böyle yanlışlar.

O dönemde Akdeniz’deki korsan gemileri kadırgaydı ve kayık gibi gemilerdi. Kürekliydi bunlar, 100 150 kürekçisi vardı. Top sadece önündeydi ve bir kere ateşlenirdi Borda edilirdi uzaktan top atışı değil. Yani denizde başkasının gemisine atlayıp öldürmeye çalışıyorsunuz.”

İşte o paylaşımlar:

 

DİZİNİN YAPIM ŞİRKETİ ES FİLM’DEN AÇIKLAMA

Tarihçi Gürkan’ın bu açıklamalarının ardından konu sosyal medya Twitter’da günden oldu. Sonrasında ise dizinin yapım şirketi ES Film’den konuyla ilgili açıklama yapıldı.

İşte, o dikkat çeken açıklama:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu