Yaşam

Başarılı Bir Yemek Blogu Nasıl Olmalı?

Yemek blogu sahibi olmak, son zamanlarda oldukça havalı bir iş… Üstelik eğlenceli bir uğraş olduğunu söylememiz gerek. Peki, bu alanda başarılı olmak, farklı olmak, dikkat çekmek ve bir bloğun daha ötesine geçmek isteyenler için ne gibi önerilerde bulunulabilir? Sizin için başarılı bir yemek blogunun sırlarını araştırdık. İşte yemek blogu konusunda başarılı olmanın püf noktaları!

  • Yemek blogu denildiğinde akla gelenler, gözde canlananlar hep aynı… Siz ise blogunuzu planlarken farklı olmayı başarmalısınız. Yani akılda kalıcı bir şeyler yapmalı, akılda kalıcı bir görünüm yakalamalısınız.
  • Fotoğraflar ise yemek konusunun en can alıcı unsurlarıdır. Güzel fotoğraflara sahip olmayan bir yemek blogunun ömrü ne yazık ki çok uzun olamayacaktır. Bu sebeple fotoğraf konusunu, profesyonel bir eğitim ile destekleyebilir, risk almadan bu konuyu çözebilirsiniz.

 

  • Başarılı bir yemek bloguna sahip olma konusunda mevsimleri ve özel günleri atlamamak da önemli bir püf noktadır. Mevsimlere, aşure ayı gibi, Kurban bayramı gibi, Yılbaşı gibi özel zamanlara dikkat etmek, bunlara uygun yemek tarifleri paylaşmak, her zaman dikkat çekmenizi sağlayacak, insanların özel zamanlarda gelip ne paylaştığınıza bakmasını sağlayacaktır.

 

  • Pinterest ise son yıllarda oldukça ilgi gören bir mecradır ve başarılı bir yemek blogunun da olmazsa olmazlarındandır. Pinteresti aktif bir şekilde kullanmalı, muhteşem yemek fotoğraflarınızı paylaşarak daha fazla insana ulaşmalısınız.

 

  • Son olarak ise yemek paylaşımlarını teşvik etme konusundan söz edebiliriz. Bir yemek blogunun, okuyucularını tarifi denemeye ve dijital ortamlarda paylaşmaya teşvik etmesi, hem bir iletişim yoludur, hem de daha fazla insana ulaşmanın kestirme yoludur. Bu sayede daha fazla insanın sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Hatta bu iletişim o kadar hızlı bir şekilde gelişebilir ki, bu gelişimi takip etmekte dahi zorlanabilirsiniz. Özellikle sosyal medyanın böylesine aktif bir şekilde kullanıldığı çağımızda, insanlar ile etkileşim halinde olmak özellikle yemek blogları için oldukça önemli ve avantajlı bir uygulamadır.
  • Her ne kadar çok ilgi duyduğunuz bir konu olmasına rağmen bir yemek blogu açmak konusunda tecrübenize güvenmiyorsanız, blogunuzu açmadan önce bir yemek sitesinde tariflerinizi yayınlamakla işe başlayabilirsiniz. Böylece hem  önemli bir tecrübe edinir, hem de kendinizi blog yazarlığına, yemek fotoğrafları çekmeye ve takipçilerinizden gelen yorumları yanıtlamaya alıştırabilirsiniz. Yemek bloggerlığına bu şekilde adım attığınız takdirde bu işin size uygun olup olmadığından da tamamıyla emin olabilirsiniz. Son günlerde popüler olmaya başlayan yemek tarifleri sitesi Ferishtah.com kaliteli içeriği, şık tasarımı ve kullanıcı dostu arayüzü ile yemek tariflerinizi yayınlayabileceğiniz en güzel adreslerden biri. Zaman kaybetmeden ipin ucunu yakalayıp, maharetlerinizi Ferishtah’ta göstermek için hemen harekete geçmeye ne dersiniz? 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu