Yerli Dizi

Başarılı oyuncu Sevda Erginci kısa boy yorumları için ne dedi?

Sevda Erginci hakkında bilinmeyenleri Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin’e anlattı. Başarılı oyuncu ilk kez Özgü Namal, Ozan Güven’in başrıolü paylaştığı ‘Koyu Kırmızı dizisinde Ayşe karakteriyle ekrana gelmişti. Ardından başarılı pek çok işte yer aldı. Erginci şu sıralar ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’da Turna rolüyle ekranlarda.

“Sosyal medyada sizinle, güzelliğinizle, oyunculuğunuzla ilgili genellikle güzel yorumlar yapılmış. Ama olumsuz yorumlar da mutlaka oluyor. Mesela boyunuzla ilgili olumsuz yorumlar okudum. Üzülüyor musunuz bunlara?” şeklindeki soruya Erginci şu cevabı verdi:

“Neden üzüleyim ki! Ben bu şekilde yaratılmışım. Mutlu bir hayatım, çevremde sevdiğim sevildiğim dostlarım var. Sağlığım yerinde… 10 santim daha uzun olsam ne değişecekti? Hiç üstüne vazife olmadan, sadece bir şeyler yazmış olmak için yazan o kişilerin o cümleleri ellerinden alınmış olacaktı sadece. O zaman da başka şeyler bulacaklardı. Hayatınızı başkaları için yaşarsanız asla gerçek mutluluğu tadamazsınız.”

İşte röportajdan öne çıkan bazı bölümler:


Yeni diziniz ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ şimdiden farklı bir iş olacağa benziyor… Nasıl tepkiler?

Biz zaten işe çok güveniyorduk. Çekim sürecinde de bu güven katlandığından az çok ne tepki geleceğini tahmin ediyorduk. Tahmin ettiğimiz gibi de oldu. Çoğunluk işi çok beğendi. Büyük emek verilmiş bir iş. Seyirci de bunun farkında.

Sizi hep aile ya da aşk filmlerinde gördük ama bir dönem dizisinde ilk kez görüyoruz… Nasıl bir his?

Çok istedim bu işin içinde olmayı, bir yandan da hiç tecrübem olmadığı için tedirgindim. Ama hem iyi hazırlanmak için yeterli zamanım oldu hem de ekipte herkes işini o kadar iyi yapıyor ki ortaya kötü bir iş çıkması neredeyse imkansız hale geldi. Haliyle çabuk adapte oldum ve çok iyi hissediyorum.

‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ dizisinde Büyük Selçuklu Devleti’nin en ihtişamlı sultanı olan Sultan Melikşah’ın dönemi anlatılıyor. Tarihe ilginiz var mıydı, hiç araştırmış mıydınız?

Aslında tarih öğrencisiydim ben. Fakat okurken bir yandan dizide oynuyordum ve çok çalışıyordum. Oyunculuktan dolayı hem lisede hem üniversitede düzenli, devamlı bir öğrencilik hayatım olamadı. O yüzden ilgim vardı elbette ama tamamen hakim olduğumu söyleyemem. Ama tabii işe başlamadan önce yapımcımız Emre Konuk, hepimiz dönemi biliyor olalım diye hem birçok kaynak sundu hem de Cihan Piyadeoğlu ile bizi buluşturarak ondan faydalanmamızı sağladı. Artık hepimiz o döneme hakimiz.

****************

Aşkta nasıl bir kadınsınız? Aklınıza koyduğunuzu yapar mısınız Turna gibi?

Turna yaşadığı dönem ve babasının konumu itibarıyla benim özgürlüğüme sahip değil. O yüzden bu anlamda kıyaslama yapmak zor. Ben her zaman canımın istediği gibi hareket ettim, engellerim olmadı pek. Turna’nın benim kadar özgür olması mümkün olmasa da kendi yolunu çizmek için, istediği aşkı yaşamak uğruna elinden geleni yapıyor.

ELEŞTİRİ DİLİNİ ÖĞRENMEK MÜHİM

Dönem dizilerinin kurgusal yanı göz ardı ediliyor genellikle ve bu yüzden bazen acımasızca eleştiriliyor. Siz nasıl bakıyorsunuz bu konuya?

Yapılan her iş eleştirilmelidir zaten ki daha iyisinin önü açılsın. Ama eleştiri dilini öğrenmek ve bildiğin konuda eleştiri yapmak mühim.

Gelelim bugüne ve size. Dizi dışında nelerle meşgulsünüz?

Neredeyse yaz başından beri bu iş için hazırlanıyorum. Ciddi bir eğitim sürecinden geçtik hepimiz. At, kılıç ve okçuluk öğrendik. Bir yandan karaktere hazırlandım… Onun dışında herhangi bir şeyle ilgilenmeye ve hatta tatil yapmaya bile pek vakit bulamadım.

***********

Sosyal medyada sizinle, güzelliğinizle, oyunculuğunuzla ilgili genellikle güzel yorumlar yapılmış. Ama olumsuz yorumlar da mutlaka oluyor. Mesela boyunuzla ilgili olumsuz yorumlar okudum. Üzülüyor musunuz bunlara?

Neden üzüleyim ki! Ben bu şekilde yaratılmışım. Mutlu bir hayatım, çevremde sevdiğim sevildiğim dostlarım var. Sağlığım yerinde… 10 santim daha uzun olsam ne değişecekti? Hiç üstüne vazife olmadan, sadece bir şeyler yazmış olmak için yazan o kişilerin o cümleleri ellerinden alınmış olacaktı sadece. O zaman da başka şeyler bulacaklardı. Hayatınızı başkaları için yaşarsanız asla gerçek mutluluğu tadamazsınız.

Onur Tuna ile oynadığınız dönemde çok konuşulmuştu bu. Ben de onunla röportaj yaptığımda kendisine sormuştum bu konuyu. “Onda öyle bir yürek var ki benim boyum onun yanında kısa kalır” demişti…

Teşekkür ederim canım Onur’a.

ÖNYARGIYA VE ADALETSİZLİĞE TAHAMMÜL EDEMEM

Kendinizi, hayata bakışınızı nasıl anlatırsınız? Sizi neler üzer? Nelere kafa yorarsınız?

İnsanın doğaya, hayvana, dünyaya verdiği zarar beni en çok üzen şey. Ön yargıya, mantıksız eleştiriye ve adil olmayan hiçbir şeye tahammül edemem.

Röportajın tamamını okumak için tıklayın

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu