Sinema

Başarılı yönetmen Ömer Faruk Sorak’a göre Türkiye’de iyi bir İslami film yapılmamasının sebebi…

Başarılı yönetmen Ömer Faruk Sorak İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin tartışılan filmi Hz. Muhammed: Allahın Elçisi filmi ile ilgili konuştu. Sorak, “Türkiye’de neden iyi bir dini film yapılmıyor?” sorusuna da cevap verdi. Ünlü yönetmen, Gazeteciler’den Hatice Kübra’ya sinemanın kendi gündemine yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Sinemanın Türkiye’de hala hakettiği önemi görmediğini kaydeden Ömer Faruk Sorak, İranlı yönetmen Mecidi’nin tartışılan filmiyle ilgili “Bence bizim dinimize mensup insanların kendini de, mensup oldukları dini dış dünyaya bu kadar yanlış tanıtıyor olmalarının da temel sebebi her şeyi zamana uydurmak” olduğunu söyledi.

“Hala bir Mevlana filmi yapamadık” diyen Sorak; “Bizim Anadolu’da yaşanan İslam’ın Ortadoğu’da yaşanandan çok daha değerli olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

İşte, Ömer Faruk Sorak’ın röportajından bir bölüm:

*****   *******

REDDETİĞİMİZ ŞEYİ ZAMANA UYDURMAK…

-Mecid Mecidi’nin Hz.Muhammed filmi büyük tartışma yarattı. Siz bir sinemacı olarak bu tartışmalara nasıl bakıyorsunuz?

Tartışılan kısmını anlıyor ve saygı duyuyorum. Ben bu tür hassasiyetlerin çok aykırı bir duruş olduğunu zannetmiyordum ama tepkiler o kadar yoğunlaştı ki gidip görme ihtiyacı hissettim. Bence bizim dinimize mensup insanların kendini de, mensup oldukları dini dış dünyaya bu kadar yanlış tanıtıyor olmalarının da temel sebebi her şeyi zamana uydurmak diye bir şey var ya. Yani reddettiğimiz bir şeyi biraz zamana uydurmak ve bazı şeylerin artık bu devirlerde başka şekillerde anlatılabilir karşılıklarının olduğunu görmek gerekiyor.

-Peki elimizde dış dünyaya karşı bu denli güçlü bir enstrüman var. Bizde neden İslam’ı anlatan filmler çekilmiyor? Siz böyle bir film çekmeyi düşünmez misiniz mesela?

Bunun sebebi bizim dinimizin yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor. Biz yıllarca “resim girenin evine melek girmez” diye büyütülen insanlar olarak, asıl işi resim yapmak olan bir sanata ancak bu kadar sürede hakim olabildik. Bir şeyleri çağa uydurmak ve çağın içinde anlatmak istediklerinizi bu çağın enstrümanlarını kullanarak, o günü körü körüne savunarak değil de; o günü bizim modern çağın bir parçası olduğumuzu inanç sistemimizle anlatabilmek çok önemli. Ve ben bunun her yerinde olmak isterim.

Benim annem tanıdığım bildiğim en iyi Müslümanlardan biridir. Ağzından dua düşmeyen bir annenin büyüttüğü bir evlat olarak bunun bizim temel yaramız olduğunu düşünüyorum. Sinema yoluyla bunu doğru düzgün anlatmak, bu işin bir başka yüzünün de olduğunu, İslam’ın aslında gerçek yüzünü anlatan bir filmin altındaki imza olmayı gerçekten çok isterim.

HALA MEVLANA FİLMİ YAPAMADIK

-Sinema sektörümüzün böyle bir derdi mi yok yoksa “toplumun bir kesiminden linç edilirim” gibi bir çekince mi var?

İki kesiminden de… Dinin olumlu propagandasını yapıyor olmak bazen o dinin mensuplarınca daha fazla eleştirilen bir şey. Bu bıçak sırtı yerde yürüyüp de buna benzer riskler almaktansa buna girmemeyi tercih ediyor insanlar. Halbuki öyle bir şey yok. Bizim Anadolu’da yaşanan İslam’ın Ortadoğu’da yaşanandan çok daha değerli olduğunu düşünüyorum. Çünkü hiçkimse Allah’ın adını cinayetinin malzemesi yapamaz. Herkes birbirini Allahu Ekber diyerek öldürüyor. Allahu Ekber cümlesinin anlamını Anadolu insanı Ortadoğu insanından daha iyi bilmiş ve sahiplenmiş. Dolayısıyla bence İslam’ın dış dünyaya doğru anlatılması ve İslamafobinin ortadan kalkmasını sağlayacak coğrafya Ortadoğu değil, Anadolu. Ve biz Anadolu’daki, kendi dinimiz içindeki inanç farklılıklarıyla Alevisi Sünnisi ne olursa olsun bütün bu mozaiğin bir arada İslamı ve İslamın günümüze uyan, insanı seven ve insanı kavrayan, insana güzel şeyler söyleyen yanını, bu coğrafyanın insanları olarak çok daha iyi anlatabiliriz. Bence geç kalmadan bir an önce de anlatmalıyız.

Bunu illa Hazreti Muhammed’in hayatından yola çıkarak anlatmak zorunda da değiliz. Biz de Mevlana diye bir adam var. Biz öyle bir coğrafyanın insanıyız ki ne olursan ol gel demiş. Bütün dünyanın her yerinde Rumi dedin mi akan suların durduğu bir insanımız var bu topraklarda yaşamış. Onun felsefesini bilerek ya da bilmeyerek kendine ilke edinmiş bir sürü dünya insanı var. Ve biz bu topraklarda hala bir Mevlana filmi yapmamış olmanın ayıbını taşımalıyız.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu