Medya

Batı’nın medya organları Can Dündar’a ödül verme işini abarttı

Batı’nın medya kuruluşları Can Dündar’a ödül vermeyi adet haline getirdi. Kamuoyunda tartışılan MİT TIR’ları haberinden sonra hakkında dava açılan, bir dönem tutuklu yargılanan Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, geçtiğimiz Temmuz ayında Hamburg’da yapılan törende Almanya’da Leuchtturm Ödülü’nü almıştı. Şimdi de Alman Dergi Yayıncıları Birliği’nin Basın Özgürlüğü için Altın Victoria Ödülü, 7 Kasım’da Berlin’de düzenlenecek törenle Can Dündar’a verileceği öğrenildi. Ayrıca Can Dündar’a Pen Yazarlar Birliği tarafından Hermann-Kesten ödülü de verilmişti.

CAN DÜNDAR ÖDÜLLERLE EL ÜSTÜNDE TUTULUYOR

Batı medya organları Can Dündar’a ödül vermeye adeta doymuyor. Can Dündar özellikle 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra Batı’nın gözdesi oldu. FETÖ ile ilişkili olarak kamuoyunda MİT TIR’ları davasından dolayı yargılanan ve sonrasında serbest bırakılan Can Dündar, Avrupa’da adeta ödül bombardımanına tutuluyor.

Can Dündar’ın aldığı ödüller bunlarla da sınırlı değil. Dündar, Temmuz ayında İtalya’da Ischia Uluslararası Gazetecilik Ödülü’nü de almıştı.

Alman Dergi Yayıncıları Birliği’nin Basın Özgürlüğü için Altın Victoria Ödülü, 7 Kasım’da Berlin’de düzenlenecek törenle Can Dündar’a verileceği öğrenildi. Alman Dergi Yayıncıları Birliği’nden (VDZ) yapılan açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın ‘sarsılmaz azim ve tam bir kişisel bağlılık ile bağımsız ve açık gazeteci yolundan ayrılmadığı’ belirtildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN DENİZ FENERİ(!)

Hızını alamayan VDZ, açıklamasında Dündar’la ilgili, “Can Dündar ve onun etkisi, basın özgürlüğünün giderek daha fazla tehdit altında olduğu bir dünyada cesaret ve umut veriyor” ifadesini kullandı. Bu övgülerle de yetinmeyen VDZ, FETÖ davasından ötürü Türkiye’ye gelemeyen ve Almanya’da yaşayan Can Dündar için ‘basın özgürlüğünün deniz feneri’ tanımını kullandı.

Alman Dergi Yayıncıları Birliği’nin Basın Özgürlüğü için Altın Victoria Ödülü, 7 Kasım’da Berlin’de düzenlenecek törenle Can Dündar’a verilecek. Can Dündar, bu ödülün kendisi ve Cumhuriyet Gazetesi’ndeki çalışma arkadaşları için büyük bir onur olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi Almanya’da yaşayan Can Dündar burada yayınlanan Alman gazetesi Die Zeit’e yazar olmuştu. Dündar, Türkiye’deki OHAL’den dolayı Almanya’da olduğunu ve OHAL sona erdikten sonra Türkiye’ye gelebileceğini öne sürmüştü.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu