Televizyon

BBC Earth kanalında Haziran ayında neler var?

Doğal yaşamdan, afetlere, güncel konulardan, hayvanlar alemine birçok belgeseli üstün çekim teknikleri ile izleyicisiyle buluşturan BBC Earth, “Son İglo”, “Fabrikanın İçinden” ve “Ölümcül Afetler” belgeselleri ile Haziran ayında da seyircilerine farklı alternatifler sunuyor.

Haziran ayında kutuplara yolculuk: Son İglo

İglo; beceri sahibi bir Eskimo’nun birkaç saatte inşa edebildiği basit ve zarif bir tasarım. Bu tasarımın insanın en eski barınaklarından biri olduğu düşünülüyor. Ama yakında iglo sonsuza dek yitirilecek. Kuzey Kutbu dünyanın herhangi bir yerinden iki kat daha hızlı ısınırken Grönland’ın buz örtüsü şu anda 2003’te olduğundan dört kat daha hızlı eriyor. Kar ve buzla birlikte iglolar ve onları yapan kültürler de yok oluyor. Bu büyüleyici belgesel, Grönland’da köpekli kızağıyla çarpıcı kutup coğrafyasında dolaşan, deniz buzunu delerek balık tutan ve sonunda bir iglo inşa eden bir Eskimo avcının yaşamında tipik bir günü takip ediyor. Eskimolar artık kalıcı yerleşimlerde yaşarken iglolar avcılar tarafından vahşi doğada barınmak için inşa edilmeye devam ediyor. İş işten geçmeden iglo yapım sanatını belgeleyen bu film, olağanüstü meditatif ve şiirsel bir duygu yoğunluğu ile izleyicileri sarıyor.

Yapım, 4 Haziran Perşembe günü saat 22:00’da Digiturk, Tivibu ve D-Smart platformlarında yer alan BBC Earth’de ekranlara geliyor.

Gregg Wallace ile fabrikaların kapısını açıyoruz: Fabrikanın İçinden

Bu program heyecan verici beşinci sezonunda sevilen eşya ve gıdaların yapımında gereken yetenek ve teknolojiyi şaşırtıcı bir şekilde irdeliyor. Gregg Wallace Avrupa’nın en büyük fabrikalarının perde arkasını aralıyor, Cherry Healey ise her ürünün arkasındaki bilim ve yenilikleri araştırıyor. Öte yandan, tarihçi Ruth Goodman ürünlerin nasıl keşfedildiğini ve popüler hale getirildiğini ortaya çıkartıyor. Ekip Bakewells keklerinin üretimi ve tarihini ekrana getiriyor ve ceket tasarımını irdeliyor. Gregg ise Leeds’teki bir şilte fabrikasını ziyaret ediyor. Yapım, 1 Haziran Pazartesi günü saat 22:00’de 5. Sezonu ile BBC Earth ekranlarında seyircisiyle buluşacak.

This picture taken on January 23, 2019 shows residents evacuating their homes in Makassar as heavy rain and strong winds pounded the southern part of Sulawesi island, swelling rivers that burst their banks and inundating dozens of communities in nine southern districts. – The death toll from flash floods and landslides in Indonesia jumped to 26, a disaster agency official said on January 24, as rescuers race to find still-missing victims. (Photo by STR / AFP) (Photo credit should read STR/AFP via Getty Images)

Önlenemez tabiat olayları: Ölümcül Afetler

Tabiat ananın yapabileceklerine büyüleyici ve dehşetengiz bir yolculuk olan bu inanılmaz program ikinci sezonuyla geri dönüyor. Yeryüzü milyonlarca yıldır başına gelen afetlerle şekillenerek bugün bildiğimiz eşsiz özelliklerini kazandı. Toplumlar çoğu zaman tabiat ana ile uyum içinde yaşar ve onun sunduğu uçsuz bucaksız topraklardan faydalanır. Fakat bazen tekne sarsılır ve afetler meydana gelir. Kentsel yayılım ve iklim değişikliği arttıkça insanlık kendini doğanın gazabı karşısında daha çok tehlikeye atıyor.

Ölümcül Afetler’de her bölüm farklı bir doğal afet türüne odaklanıyor ve “Kim, ne, nerede, neden ve ne zaman?” sorularını yanıtlıyor. Bugüne dek yaşanan en şaşırtıcı afetlerin nedenlerine ve ülkeleri bazen onlarca yıl sarsan sonuçlarına bakıyor, her olaydan olağanüstü görüntüleri ve uzman görüşlerini kullanarak bugün bildiğimiz dünyayı şekillendiren bazı doğal afetleri genel olarak ele alıyor. Bu afetler önlenebilir miydi? Önceden tahmin edilebilirler mi? Bundan sonra ne zaman ve nereyi vuracaklar?

Yapım, 19 Haziran Cuma günü saat 22:00’de 2. Sezonu ile BBC Earth ekranlarında seyircisiyle buluşacak.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu