GündemManşet

BBC’den THY algı operasyonu!

BBC Türkiye için manipülasyon çalışmalarına devam ediyor.  Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bir yerleşim yerine düşen kargo uçağı ile ilgili haberi “THY uçağı düşmüş gibi” uluslararası bir manipülasyon kampanyası başlatan BBC aldığı tüm tepkilere rağmen atmış olduğu tweeti ancak 7 saat sonra sildi.

Dünyayın çeşitli yerlerindeki yayın organları BBC’nin başlatmış olduğu hain algı operasyonuna dahil oldu. BBC, THY’nin açıklamasına rağmen haberi değiştirmeyerek, attığı spekülatif tweeti ancak 7 saat sonra sildi…

Büyük bir skandala imza atan BBC “Türk Hava Yolları uçağı Kırgızistan’da evlerin üzerine düştü” şeklinde bir mesajla tüm dünyada Türkiye’ye karşı bir algı operasyonu yapmaya çalıştı.

blank

Gerçekte ne olmuştu?

Olay Bişkek yakınlarında düşen ACT Havayolları’na ait kargo uçağı ile ilgili haberi okuyucularına ‘Türk Hava Yolları uçağı Kırgızistan’da evlerin üzerine düştü’ şeklinde servis eden BBC’nin tweetiyle başladı. ACT Havayolları’na ait bir kargo uçağı, Hong Kong-Bişkek seferini yaparken bu sabah yerel saatle 07.30’da  Kırgızistan’ın başkenti Bişkek yakınlarında bir köye düştü. Faciada 32 kişinin hayatını kaybetti.

blank

BBC tüm tepkilere rağmen haberi değiştirmedi

Aslında ne olayla ne de uçak veya mürettebatının Türk Hava Yolları ile herhangi bir ilişiği yoktu. Ancak BBC dünya basınına THY fotoğrafları da kullanarak haberi servis etti ve kirli bir manipülasyona öncülük yaptı. BBC, olayın dünya basınında da bu şekilde yer bulmasına sebep olunca yüzlerce tepki aldı ancak haberini değiştirmedi ve tweeti 7 saat boyunca silmedi.

Nihayet o tweetler silindi

Yaklaşık 7 saat sonra BBC, Türkiye kamuoyundaki tepkilere direnemedi ve hain kumpas tweetini silerek haberdeki THY’yle ilgili fotoğrafları kaldırdı.

THY’nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Hong Kong Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan ve Bişkek Manas Uluslarası Havalimanı’na gitmekte olan ACT Havayolları’na ait TC-MCL tescilli kargo uçağı Bişkek yakınlarında saat 01:40 UTC (Türkiye saatiyle 04:40) civarında düşmüştür. Düşen uçağın ve mürettebatının Türk Hava Yolları’na ait olmadığı kamuoyuna duyurulur.”

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR