Medya

BBC’nin Çin editörü istifasıyla BBC’deki maaşları tartışmaya açtı

Dünyaca ünlü İngiliz medya kuruluşu BBC ilginç bir haberle gündemde. BBC’nin Çin editörü Carrie Gracie,  “erkek meslektaşları ile arasındaki maaş eşitsizliğini” gerekçe göstererek görevinden istifa etti. 30 yıldır BBC’de çalıştığı öğrenilen Gracie, kaleme aldığı açık istifa mektubunda, BBC’de “gizli ve yasadışı bir maaş kültürü” bulunduğunu belirterek maaş konusunda cinsiyet ayrımcılığı yapıldığına dikkat çekti.

BBC’DE MAAŞ KONUSUNDA AYRIMCILIK YAŞANIYOR MU?

Carrie Gracie, BBC’de 150 bin sterlin üzeri maaş alan çalışanların üçte ikisinin erkek olduğunun ortaya çıkmasıyla BBC’nin maaşlar konusunda bir “güven krizi” yaşadığını kaydetti.

Öte yandan BBC’ Gracie’nin iddiasına yönelik açıklama yapmak durumunda kaldı.  BBC’den yapılan  konu ile ilgili açıklamada “kadınlara karşı sistemli bir ayrımcılık yok” dendi.

BBC’DE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK

Gracie’in editör pozisyonundan ayrıldığını açıklamakla birlikte BBC bünyesinde çalışmaya devam edeceği öğrenildi.

Yaptığı istifa açıklamasında, televizyon haber merkezindeki eski pozisyonuna döneceğini ve burada “eşit maaş beklentisinde” olduğunu açıkladı.

“Kurumun eşitlik yasasını deldiğini ve adil, şeffaf bir maaş yapısına karşı direndiğini bilmeniz gerektiğini düşünüyorum” diyen Gracie,  BBC’nin ulusalararası editör pozisyonunda iki erkeğe, aynı konumdaki iki kadın editörden “en az yüzde 50 fazla” maaş verdiğini öğrendiğinde dehşete düştüğünü de söyledi.

EDİTÖRLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Açıklanan listede yer alan erkek editörlerden, BBC ABD editörü Jon Sopel, yıllık 200 bin ila 249 bin sterlin arasında kazanırken, Orta Doğu editörü Jeremy Bowen yıllık 150 bin ila 199 bin sterlin arasında maaş alıyor.

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu