Medya

BBC’nin “Suudi prens Türk kahvesini geri çevirdi” haberi yalan çıktı

BBC kaynaklı 'Suudi prens Türk malı olduğunu öğrenince Türk kahvesini geri çevirdi' şeklindeki haberin yalan olduğu ifade ediliyor.

BBC’nin haberinde yer alan bir videoda Riyad Valisi Faysal bin Bandar’ın arabasındayken kendisine ikram edilen kahvenin Türkiye’den geldiğini duyunca içmeyi reddettiği haberinin yalan olduğu iddia edildi.

BBC’DEN ALGI OPERASYONU

BBC ve Sputnik’te yer alan habere göre Suudi Arabistan’da Riyad Valisi Prens Faysal bin Bandar bin Abdülaziz, Türk malı olduğunu öğrenince kendisine ikram edilen kahveyi içmeyi reddetti.Bin Abdülaziz’in sözde kahveyi reddetme görüntüsü Twitter’da Prens Abdullah bin Sultan Suud tarafından paylaşıldı.

BBC Türkçe’nin “Suudi Prens, Türk malı olduğunu öğrenince Türk kahvesini geri çevirdi” başlıklı haberinde “Videoda, arabada oturan Prens’e kahve ikram ediliyor. Prens ‘Bu ne kahvesi?’ diye soruyor. Kahveyi ikram eden kişi, ‘Efendim, bu Türkiye’den Mehmet Efendi kahvesi’ diye yanıt veriyor. Prens bunun üzerine ‘Aa, Mehmet Efendi’ deyip kahveyi geri uzatıyor.” ifadelerine yer veriliyor.

TÜRKİYE’NİN İMAJI YÖNELİK HAMLE OLARAK YORUMLANDI

TGRT Haber’de yayınlanan Medya Kritik programında BBC orijinli haberin yalan olduğu ifade edildi. Türliye gazetesi yazarları Fuat Uğur ve Cem Küçük, haberin algı operasyonu olduğunun altını çizerek videonun orijinali gösterildi.

Videoda Riyad Valisinin kendisine gösterilen hiçbir ikramı yemediği ve içmediği görülüyor. Vali, diğer yiyecek-içecekleri istemezken Türk kahvesini kokladığı görülüyor.

Olayı Vali’nin sadece Türk kahvesini istemediği şeklinde yapılan haberin videoyu izleyince gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkıyor.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı