Manşet

Bebeğini küvette boğan anne akıl hastası çıktı

İstanbul Büyükçekmece’de yaşanan korkunç olayın ardından anneye ceza verilmedi. 7 aylık bebeğini küvette boğduğu iddiasıyla müebbet hapis cezası istemi ile tutuklu yargılanan Derya Kestanlıoğlu’nun akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle ceza almadığı açıklandı.

Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporlarda sanığın akli dengesinin yerinde olmadığından suça karşı cezai sorumluluğunun bulunmadığına karar verildiği; Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti de Adli Tıp Kurumu’nun vermiş olduğu rapor doğrultusunda sanığın Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine sevkine karar verdiği bildirildi.

Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu 22 Ocak 2016 tarihli raporunda sanığın cezai sorumluluğu ortadan kaldıracak şekilde “Psikotik özellikli depresyon ve 21 Mart 2016 tarihli sanığın cezai sorumluluğunu ortadan kaldıracak derecede “Postpartum psikoz” tanısı koydu. Raporda “Sanığın suçu işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak boyutta akıl hastalığının etkisi altında olduğu”şeklinde görüş bildirdi.

Mahkeme heyeti sanık Derya Kestanlıoğlu’na raporlarla ilgili son sözlerini sordu ve Kestanlıoğlu şu açıklamaları apıt: “Beni Adli Tıp Kurumu’na sevk ettiler.Orada 5 gün kaldım. Doktorlar muayenemi yaptılar. Doktorlar bir akıl hastalığından bahsediyorlar. Benim buna bir diyeceğim yoktur” dedi.

Sanığın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti sanığı serbest bırakmayarak cezaevinden alınıp Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Mahkeme, ayrıca sanık Kestanlıoğlu’nun oğlunu öldürdükten sonra yazdığı, “Seni çok seviyorum oğlum” cümlesi ile başlayan not kağıdının delil olarak saklanmasına hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu