Yerli Dizi

BEHZAT Ç.’DE SENARYO SEÇENEKLERİ

BEHZAT-C

Behzat Ç. için yeni senaryolar

Radikal yazarı Kemal Yılmaz, sezon finaliyle kafaları karıştıran ‘Behzat Ç.’ için senaryo seçenekleri sıraladı.

 

‘Behzat Ç.’ için yeni sezon senaryoları

Dikkatli okurlarım fark etmiştir bir süredir, İstanbul dışında olduğum için yazılarıma ara vermiştim. Hafta sonu döner dönmez pazar sabahı haber kaynağım bir dostumla kahvaltıda buluştum. Biraz hasbıhal eyledik. O da İstanbul’un kültür sanat hayatındaki durgunluktan şikâyetçi. “Allah seni inandırsın, son zamanlarda kayda değer bir tek Radikal Kitap’ın 11. Yıl Partisi vardı” dedi. Davetli olduğum halde gidemediğim için hayıflanmadım değil.

Dostuma göre, herkes Avrupa Futbol Şampiyonası’na ve dizilerin final bölümlerine kilitlenmiş, varsa yoksa bunlar konuşuluyormuş.

Akşam eve gidince “Madem gündem futbol” deyip Portekiz- Hollanda maçını açtım. Ronaldo diye bir çocuk var Portekiz’de. Tanıdık bir isim duyunca biraz bakayım dedim. Ama ne yalan söyleyeyim Ronaldo bile futbolla ilgilenmemi sağlayamadı. Ancak ilk yarının sonuna kadar dayanabildim. Devre arası gezinirken, televizyonlarımızın ‘Arıza cinayet büro amiri’ Behzat Ç.’nin sezon finaline denk geldim. Bir iki hafta ara verdik dizi coşmuş. ‘Derin devlet’ gemi iyice azıya almış, savcı Esra tutuklanmış, Akbaba meğerse katilmiş, Behzat’ın annesi mafya çıkmış… Bu karmaşanın üzerine bir de dramatik final sahnesi eklenince benim de gözlerim dolmadı değil. Sosyal medyadan edindiğim izlenime göre final sahnesinde söylenen şarkı birçok kişinin Jehan Barbur’u keşfetmesi gibi hayırlı bir işe de vesile olmuş…

 

Ertesi gün, müdürümün ricasını kıramayıp gazeteye uğrayayım dedim. Tanıdık tanımadık herkesin dilinde ‘Behzat Ç.’nin final bölümü var. Herkes gelecek sezon ne olacağını konuşuyor. Kimileri medyada son dönemde ‘erken tatil’e çıkartılan programları örnek göstererek “Diziyi artık devam ettirmezler” diyor. Kimisi, Savcı Esra’nın ölmediğini ‘tanık koruma programına’ dahil olduğunu, öldürülen kişinin başka biri olduğunu söylüyor. Efendim kimisi zaten polislikten de istifa eden Behzat’ın meşhur ‘İhtiyar Delikanlı’ filminin kahramanı gibi gelecek sezon intikam peşine düşeceğine inanıyor. Hatta dizinin ‘sapık’ katili Ercüment Çözer ile Behzat Ç.’nin kardeş çıkacağı bile ileri sürülüyor. Ellerinde sağlam kanıtlar var. Malum hikâyeye göre Behzat’ın annesi onları terk ettikten sonra ‘karanlık’ bir paşa ile evlenmiş. Dizinin bir bölümünde de ‘Derin Devlet’in adamları, Ercüment’e “Babanın bize çok emekleri geçti” demişmiş. İşte o babanın, Behzat’ın annesinin evlendiği adam olma ihtimali güçlüymüş…. Başta Emrah Serbes olmak üzere dizinin yaratıcı kadrosuna seçenekleri sıralamayı görev biliyorum…

 

Anlayacağınız Radikal Hayat’ın dünkü gündemi ‘Behzat Ç.’ydi. Müdürümle konuştuktan sonra bizim külüstürle Cihangir’e doğru yol alırken, bir başka haber kaynağım aradı. Emin olmamakla birlikte önemli karakterlerden birisini gelecek sezon dizide tutabilmek için yapımcılar yoğun çaba harcıyorlarmış. Hatta araya hatırlı adamlar sokup ‘hatır şikesi’ yaptırmayı planlıyorlarmış. Telefonu kapatıp önce müdürümü aradım “Bir şeyler göndereyim yarına” diye, sonra başka haber kaynaklarını devreye soktum. Aldığım duyumlara göre bu oyuncunun ‘Behzat Ç.’ formasını giyip bir sezonluk imzayı atması an meselesiymiş… (Meseleyi futbol terimleriyle anlattım çünkü kafasını Avrupa Futbol Şampiyonası ile bozmuş haber kaynağım buna yakın cümleler kuruyordu.)

Ne diyordu televizyon kanalları: “Bizi izlemeye devam edin…”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu