Gündem

Bekir Bozdağ: 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerini bir parti sızdırdı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin sızdırılması hakkında konuştu. Bozdağ,  “Benim tahminim YSK’nın partilere verdiği bu bilgilerin bir parti tarafından sızdırıldığı” dedi.

Muş’ta konuşan Bekir Bozdağ, Seçim Kurulu’nun (YSK) artık seçimlerde vatandaşların kimlik bilgilerini partilerle paylaşmayacağını söyledi.

TGRT Haber ekranlarında canlı yayınlanan “Neler Oluyor” programına konuğu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dı. Programda Bozdağ, 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili konuştu. Adalet Bakanı, olayın seyrini değiştirebilecek bir açıklamanın altına imza attı.

YSK’YA SIZINTI AYARI
Muş Valiliği’ni ziyaret eden Bozdağ, gazetecilerin kimlik bilgilerinin sızdırılması ile ilgili soruları hakkında şunları söyledi:
“Adli soruşturma sonucunda ortaya çıkacak. YSK, seçim zamanı siyasi partilere seçmen isim ve listelerini vermektedir. YSK’nın bu listelerinden mi, partilere gittikten sonra mı başka ellere geçti? Yoksa YSK’dan mı bir şekilde ele geçirildi? Bunların tamamı ortaya çıkarılacak. Bundan sonra YSK’nın paylaşacağı bilgilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz. YSK bundan sonraki seçimlerde vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini herhangi bir siyasi parti ile bugünkü usül ve yöntemle paylaşmayacaktır.”

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

“Şuanda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma var. İçişleri Bakanlığı da zannedersem bu konuda bir tahkikat başlattı. İçişleri Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü MERNİS sisteminden vatandaşların kişisel verilerine ulaşılmadığını, burada bir hacklenme olmadığını belirtmek isterim. Rakama baktığınız zaman da Türkiye nüfusuyla uyumlu bir rakam değil. Eğer oradan alınmış olsaydı 78 milyon olması gerekirdi. Rakama baktığımızda 49 milyon gibi bir rakam. Bu seçmen sayısını gösteriyor.”

“HİÇBİR PARTİYİ VE YSK’YI SUÇLAMIYORUM”

“Benim tahminim YSK’nın partilere verdiği bu bilgilerin bir parti tarafından sızdırıldığı” diyen Bozdağ, hiçbir partiyi ve YSK’yı da suçlayamayacağını söyledi. Bilgilerin  gayrimeşru bir yolla da elde edilmiş olabileceğini ifade eden Bozdağ, adli ve idari tahkikatlar yürütüldüğünü hatırlattı.

İlk defa kişisel verileri koruma konusunda müstakil bir kanunu kendilerinin çıkarttığını söyleyen bakan Bozdağ, sözkonusu  kanunun şuanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasında olduğunu kaydederek; ” Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasından sonra yürürlüğe girecektir. Bundan sonra kişisel verileri herkes kafasına estiği gibi işleyemeyecek. Verileri işlemenin, korumanın bir hukuku olacak. Her kurumda kişisel verilerin işlenmesinden ve korunmasından sorumlu bir kişisel veri sorumlusu olacak.” dedi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu