Televizyon

BEN BİLMEM EŞİM BİLİR’DEKİ KARI-KOCA HALLERİ

ben-bilmem-esim-bilir

Ben bilmem, televizyon yöneticileri bilir! Ama bildiğim bir şey var. Şu sözde yarışma var ya “Ben bilmem beyim bilir” hangi amaca hizmet ediyor bir türlü kestiremedim. Programa katılan çiftlerin rezillikleri gerçekten çok düşündürücü. Yeni nesil evli çiftlerin hepsi böyle ise vay  memleketin haline! Her türlü şaklabanlıklara müsait olan bu gençlerin birer aile olduklarına inanmak gerçekten güç. Zira, mahremiyet nedir bilmeyenler var. Bazıları evlilik müessesesinin kutsallığından çok uzak bir noktada.

Özellikle kimi kadın yarışmacıların sergilediği davranışlar, sarf ettikleri sözler insanın yüzünü kızartıyor. Muhtemelen kendilerini izleyen  kayınvalideler, oğullarına nasıl birer gelin aldıklarını, ilk kez televizyon ekranlarında görünce anlıyorlardır.

Girdikleri kıskançlık krizleri ve eşleriyle cilveleşmelerine kadar her türlü özel duygu ve davranışlarını hiç çekinmeden milyonların önüne serip döken bu evli çiftlerin, kıytırık bir arabaya sahip olabilmek için “medya maymunu”na dönüşmeleri utanç verici.

Bu arada yapımcılara bir soru sormak istiyorum. Sözde yarışmacı kocalara, yüksek topuklu kadın ayakkabısı giydirip muz kabukları üzerinde, olası bir kazaya karşı her hangi bir önlem almadan, tur attıran akıl, nasıl bir akıldır merak ediyorum doğrusu. Kafa göz yaracak adamlar orada ama bunu düşünen yok. Maksat heyecan olsun. Valla hepinizin aklına şaşayım!

YA ORTADAN KAYBOLAN DİZİLERE NE DEMELİ!..

Bu arada sezon başında, allayıp pullayıp bir sürü methiyeler düzülen diziler de nihayet final yaparak sonbahar yaprağı gibi kuruyup gitti. Üstelik daha ilk dakikasına bakıp da eleştirdiğim diziler. “Sudan Bıkmış Balıklar” çaktırmadan ortadan kayboluverdi.  İte kaka giden “Sultan”a saçma sapan bir final yapıldı. O da paldır küldür bitti gitti.

sultan

İşin kolayına kaçılan dizilerden biri de “Evlerden Biri”. İnsanda, “sinameki” etkisi yaratan dizi de umulanı veremedi izleyenlere. Ve kaçınılmaz son: “KÜT” diye bitti.

Ama hep göz göre göre yapılan yanlışlardı bunlar. Balık baştan kokuyor ama yapımcı ve TV’lerin program müdürleri kokuyu bir türlü alamıyor. Hala milleti aptal yerine koymaya devam ediyorlar.

Arkadaşlar, siz gerçekten yüz yıl geriden geliyorsunuz ve üstelik Türk insanını da sizinle aynı dönemde yaşadıklarını sanıyorsunuz. Abartıp, şişirdiğiniz yapımlara kendinizi inandırıyorsunuz sadece. Millet bunu yemiyor, gargara yapıp tükürüyor. Ama siz inatla bunları yutturmanın gayreti içindesiniz. “Son Yaz Balkanlar” için de aynı şeyleri yazdım buradan. Vizyon yok arkadaşlarda vizyon! At gözlüklerinin arkasından, dünyaya dar açıdan bakarak, gerçekleri göremezsiniz. Televizyon izleyicisinin profili çoktan değişti. Eski kafalar gitti taze beyinler geldi. Yeşilçam hikayeleri kimsenin ilgisini çekmiyor arkadaşlarım benim, çekmiyor!

Daha gerçekçi ve daha inandırıcı konular bulacaksınız, tabii bunun için de saksıyı az biraz çalıştıracaksınız. Öyle işin kolayına ve ucuzuna kaçmayacaksınız. Senaryoları üfürmeyeceksiniz. Kalemi ve zekası kıvrak ekiplerle çalışacaksınız. Bakınız, “Yalan dünya”, bakınız “İşler Güçler”… Her ne kadar, eleştirilecek çok yanı olsa da, bakınız “Muhteşem Yüzyıl”, “Behzat Ç” v.s… bunlar aklıma gelenler.

BİR ERKEK BİR KADIN’DAKİ ÖPÜŞME REKORU!..

bir-erkek-bir-kadin

Ve “ Bir Erkek Bir Kadın”dizisi ile ilgili özellikle bir konuya dikkatlerinizi cezbet etmek istiyorum. Demet Evgar ve Emre Karayel, dizide canlandırdıkları “Zeynep” ve “Ozan” karakterleri ile kadın-erkek ilişkilerine ayna tutuyor. Burada bir problem yok. Çok başarılı buluyorum her iki oyuncuyu da. Keyifli bir proje. Doğal bir şekilde akıp giden diyaloglar, bir sonraki sahneyi merak ettiriyor. Fakat çoğunlukla tıkanıp kaldıkları diyaloglarda ise birden bire yerli yersiz öpüşmeler devreye giriyor.  Arkadaş, bu öpüşme durumu nedir Allahın aşkına! Bir değil iki değil. Her cümlenin hatta her iki kelime arası “şlap şlap”, “mucuks mucuks” öpüşmeler alıp başını gidiyor.

Vallahi de billahi de, geçenlerde oturup saydım. İlk on beş dakika içinde çift, tam 13 kez öpüştü. Dizinin sonunu ise 27 öpüşmeyle tamamladılar. O vıcık sahneleri farklı aktivitelerle doldursanız daha iyi olacak bence. Her defasında içim kalkıyor yahu!

GÖNÜL GÖKMEN / MEDYABEY

www.twitter.com/ekinoba

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

  1. Harika bir analiz. Teşekkür ederim. Tv sektöründe ufku geniş ve birikimi yüksek insanlara ihtiyaç var. Ama sanırım bu ihtiyacı tv yöneticilerine farketttirnesi gereken biz seyircileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu