Magazin

Ben Hur’da Haluk Bilginer’e büyük haksızlık

Haluk Bilginer’in de yer aldığı bugün vizyona giren Ben-Hur isimli Paramount Pictures ve Metro-Goldwyn-Mayer Pictures ortak yapımı, Rus-Kazak yönetmen Timur Bekmambetov imzalı yapımda usta oyuncuya büyük haksızlık yapıldığı hatta ayıp edildiği yorumları yapıldı.

11 Oscarlı 1959 yapımlı Ben Hur filminin 2016 versiyonunda Simonides karakterini usta sanatçı Haluk Bilginer oynadı. Haluk Bilginer’in ismi hem jenerikte yanlış yazıldı hem de ünlü sanatçının oynadığı sahnelerin montajda kısaltıldığı belirtildi.

Bugün vizyona giren Ben-Hur’da Simonides rolünü oynayan Haluk Bilginer’in adı son jenerikte “Bigliner” olarak yanlış yazıldı. Haluk Bilginer’in sahnelerinin kısaltıldığı ve çok az sahnede çok az sözlü rolü olduğu görülüyor. ABD gösteriminde tam bir fiyasko yaşayan filmin Türkiye’de seyirciyi ne kadar çekeceği merakla bekleniyor. Benhur filminin oyuncuları arasında Pilou Asbaek, Sofia Black D’Elia ve Morgan Freeman ve Haluk Bilginer yer alıyor.
Sözcü’nün haberine göre; 11 Oscar kazanan, 1959 tarihli Amerikan yapımı ‘Ben-Hur’un yeni uyarlamasında ‘Simonides’ karakterine hayat veren 62 yaşındaki Haluk Bilginer’in adı, jenerikte ‘Haluk Biligner’ olarak yazıldı. Film, söz konusu yanlışlık düzeltilmeden yayınlandı. 9 Eylül’de sinemaseverlerle buluşacak film için yurtdışında düzenlenen öngösterimde de Haluk Bilginer’in sahnelerinin azaltıldığı ortaya çıktı.

Sosyal Medyada Benhur ile ilgili yapılan yorumlar da dikkat çekiyor:

“Düşünsene haluk bilginer‘sin, muazzam bi ses tonun var ve yaptığın her iş başarılı. çıldırırsın .

“Ben-Hur’un Türkiye’de Haluk Bilginer üzerinden pazarlanması doğal. Ama bu karakter afişinin görseli zorlama duruyor. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu