Gündem

Beratcan’ın annesi tutuksuz yargılanacak

Türkiye’nin içini yakan cinayet davasında son dakika gelişmesi. Beratcan’ın ölümü ile ilgili olarak Beratcan’ın annesi Türkan Karakütük tutuksuz yargılanacak.

Türkiye’yi yasa boğan Beratcan Kartal’da kaybolduktan 15 gün sonra ölü olarak bulunmuştu. Bir cinayete kurban gittiği anlaşılan 10 yaşındaki Beratcan K.’yı servis şoförünün öldürdüğü anlaşılmıştı. Olay sıradan bir cinayet değildi çünkü suçunu itiraf eden katil zanlısı servis şoförü, Beratcan’ın gizli aşığı idi. Küçük Beratcan’ın öldürülme sebebi ise bu yasak aşka tanık olmasıydı.

Bugün o dava ile ilgili flaş gelişme yaşandı. Beratcan’ın annesi Türkan K.’nin serbest bırakılmasına ilişkin ikinci kez yapılan itiraz da reddedildi. 4. Sulh Ceza Hakimliği, serbest bırakılma ve adli kontrol altına alınma kararının kesin olduğunu belirterek, savcının ikinci kez yaptığı itirazı reddetti. Bu kararın ardından anne Türkan K.’nın tutuksuz yargılanmasına karar verildiği açıklandı.

Beratcan K.’nin annesi Türkan K., katil zanlısı Ersin Kaşıkçı’nın ifadeleri sonucunda gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilmişti. Servis şoförü Ersin Kaşıkçı tutuklanmış, anne Türkan K. ise serbest bırakılmıştı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Arzik’in, Türkan K.’nın serbest kalmasına yaptığı itiraz sonrası hakkında geçtiğimiz hafta yakalama kararı çıkartılan anne,  kaldığı Kadın Sığınma Evi’nde gözaltına alınmış, ardından adliyeye sevk edilmişti, bugün bu konuyla ilgili karara varıldı. İtirazı değerlendiren Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan ve burada ifadesi alınan Türkan K., hakim tarafından, yakalama kararındaki diğer gerekçeler tek başına kuvvetli suç şüphesinin varlığını göstermeye yeterli nitelikte somut deliller olarak değerlendirilmediği ve tutuklamayı gerektirecek yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

Savcıdan ikinci itiraz

Soruşturma Savcısı, bu kararın ardından ikinci kez itirazda bulununca itirazı inceleyen 4. Sulh Ceza Hakimliği, 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği serbest bırakılma ve adli kontrol altına alınma kararının kesin olduğunu belirterek, soruşturmayı yürüten savcının ikinci kez yaptığı itirazı reddetti. Bu kararın ardından anne Türkan K. tutuksuz yargılanacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu