Dijital Platformlar

Berna Laçin: Bana ambargo uyguladıkları yüzde yüz gerçek!

Cansu Canan Özgen’in sunduğu BluTV’de yayınlanan 40 adlı programın konuğu oyuncu Berna Laçin oldu. Cansu Canan Özgen, bu sefer zorlu 40 sorusunu sık sık Twitter’da yaptığı yorumlarla dikkatleri üzerine çeken Berna Laçin’e yöneltti.

Berna Laçin 40’ta, geçtiğimiz yıl çıkan Bodrum’daki orman yangınları sırasında konserinde Yakarım Roma’yı da Yakarım şarkısını okuduğu için Ebru Gündeş’e verdiği tepkiye de yanıt verdi.

İşte, Berna Laçin röportajında öne çıkanlar…

BERNA LAÇİN PROVAKATÖR MÜ?

Geçtiğimiz yaz Bodrum’daki orman yangınları sırasında gazino sahnesine çıkan ve ‘Yakarım Roma’yı da yakarım’ şarkısını okuyan Ebru Gündeş’e Berna Laçin tepki vermiş, Gülben Ergen de sosyal medyadan Berna Laçin’i ‘provokasyon yapmakla’ suçlamıştı… Cansu Canan Özgen, o tweet’leri Ebru Gündeş’i ve Gülben Ergen’i Berna Laçin’e “Berna Laçin provokatör mü?” diyerek sordu.

BERNA LAÇİN: (Kahkaha) Bilmiyorum, niyetim o değil ama, neye göre provoke ediyorum? Çok yakınım var Bodrum’da, insanlar o sırada evlerini tahliye etmeye çalışıyorlardı Çökertme’de, teknelerle gitti arkadaşlarımız, onları karadan çıkarmaya çalıştılar, hayvanlarını yüklemeye çalışıyorlar teknelere, yatlara… Böyle bir ortamda Yalıkavak’ta, konser değil, çok lüks bir gazinoda bir servet ödenerek gidilen, (buna da karışmıyorum bu arada herkesin kendi eğlencesi) ama ağlaşıyor insanlar, ‘Yakarım Roma’yı da yakarım’ diye gümbür gümbür bir ses, birden hüngür hüngür ağlamaya başladı benim yanımdaki insanlar…

EBRU GÜNDEŞ’İN EKİBİNDE KİMSE YOK MU BU ŞARKIYI ÇIKARALIM DİYECEK?

Hiç mi yok ekibinde düşünen biri, bu şarkıyı da çıkaralım diyen? Ben kimse eğlenmesin, yas tutsun falan demiyorum ama, şart mıdır ‘yakarım Roma’yı da yakarım’ o sırada? Cayır cayır her yanımızdan dumanlar tütüyor. İnsanların evi yanmış…

Bunu çok nezaketle yazdım.

İnce düşünüp repertuar acaba ayarlanabilir mi? Siz şarkı söylüyorsunuz eğleniyorsunuz, servet harcıyorsunuz bir gecede de demedim! Ve ordan Gülben Ergen, ‘kaç senedir müzisyenler!”

EN SON ÜZÜLECEĞİM İNSAN PARASIZ KALDI DİYE EBRU GÜNDEŞ OLSUN

Benim de en son üzüleceğim insan parasız kaldı diye Ebru Gündeş olsun bu hayatta! Çok özür dilerim ama, en son ah yazık iş yapamadılar diye en son üzüldüğüm insan Ebru Gündeş olsun!

Bu provokasyon, bu da benim yani! Orada müzisyen arkadaşlar var diyeceksiniz, onlar da ertesi akşam telafi ederler, o şarkı olmadan da sahneye çıkabilirler. Bir sürü müzisyen işsiz şu anda, onu niye konuşmuyoruz? O şarkıya mı bağlı herkesin hayatı?

Tiyatrolarda bir sürü arkadaşlarımız var faturalarını ödeyemiyorlar, 50 bin lira 70 bin lira elektrik faturası geliyor tiyatrolara… Bütün bunları bir kenara bırakayım, gazinoda ah ah işsiz kaldı herkesler bir gün o şarkıyı söylemeseler mi diyeyim yani? Bu kadar duyar kasacaksak, sanat için kasalım ya. Bu ülkede baleye ne oluyor diye kasalım, operamız nerede diye kasalım, tiyatro sahneleri bir bir kapanırken herkes nerede diye kasalım, beni konuşturursanız… Susuyorum.

CANSU CANAN ÖZGEN: Dümbüllü’nün kavuğu erkek mi?

BERNA LAÇİN: Şimdilik öyle! Ben net olarak söyleyeyim Şevket Çoruh’a gitmesine çok sevindim. Şevket’in benim gibi uzun bir tiyatro geçmişi yok, Müjdat Gezen’den mezun olduktan sonra tiyatro çok yapmadı, diziler vs’lerde oldu. Geç girip, pir girip tiyatroya o kadar büyük bir katkı yaptı, hayatından o kadar büyük bir parçayı ona adadı ki, çok büyük bir özveriydi bu… Bence bu bile değerdi. Tiyatroya yatırdığı parayla yazlığı, kışlığı ve teknesiyle dolaşabilecek iken o paraya hayalini, yıllarca yapmadığını hayata geçirdi, çok güzel işler yaptı. Bu kadar büyük bir cesaretin böyle ödüllendirilmesi güzeldi. Ben memnun oldum Şevko’ya gitmesine, ama elbette bir gün bir kadına gelecektir!

CANSU CANAN ÖZGEN: Sanatçı politik olmak zorunda mıdır?

BERNA LAÇİN: Her insan politiktir ve politik olmak zorundadır. Yaşamak dediğiniz şey politik bir eylemdir zaten. Siz etrafınızda ne olup bittiğiyle ilgilenmiyorsanız, ya kapasiteniz çok sınırlıdır algılamıyorsunuzdur, ya da bomboş tın yaşayan birisinizdir; ot gibisinizdir, ottan sanatçı olmaz. Politik olmak politikayla ilgilenmek demek değil. Kadınlarla erkekler eşit ücret almalılar mı dendiğinde sen evet ya da hayır dediğinde zaten politiksin. Ha hiç bilmiyorum hiç düşünmedim diyorsan sen bir otsun.

Sanatçı ille de Atatürkçü olacak diye bir şey yoktur, ben sanatçının Atatürkçüsünü çok severim o ayrı.

Sanatçı özgürlüklerin yanında olmalıdır, demokrat olmalıdır, halkın ne hale geldiğini görmeli ve göstermelidir, her zaman muhalif olmalıdır. Kendi oy verdiği partisi iktidara gelse de muhalefetini sürdürebilmelidir.

BANA AMBARGO UYGULADIKLARI YÜZDE YÜZ GERÇEK

CANSU CANAN ÖZGEN: Twitter paylaşımın üzerinden, sadece harekete geçen savcılık olmadı. Turkuvaz Medya Grubu, senin yer aldığın reklamları yayınlamayacağını duyurdu, daha sonra Beyaz Tv de bu kararı aldı. Sen de televizyon tarihinde resmi olarak ambargo uygulanan ilk sanatçı olarak tarihe geçmiş oldun. Bugün hala o ambargo devam ediyor mu? Kapalı kapılar ardında haberlerine yer vermeyen yayın kuruluşlar mı var mı? Neler yaşadın bu konuda?

BERNA LAÇİN: Aman şimdi bir şey yaparız biri bir şey der mi, onlar da emin değiller. Bir şey yapsak bir şey olur mu, kimse bilmiyor. Bilinmeyen de en korkulan şey ya!

Turkuvaz böyle bir şey yaptı, bize de büyüklerimiz kızar mı diye böyle bir hava oluşturuldu bilerek… Turkuvaz bunu yaydı; siz de yayınlarsanız size de cezalar gelecek dediler…

Geçecek, geçcek geçcek, var ya Tarkan şarkısı, geçcek bunlar. Türkiye’de bu kadar kriz varken, Rusya & Ukrayna birbirine girmiş oturup da Berna o kanala mı çıktı diye büyük ihtimalle uğraşmıyorlardır diye düşünüyorum; umut da ediyorum o boyutta değildir diye düşünüyorum. Bütünüyle bir ambargo uyguladıkları yüzde 100 bir gerçek.

Şu ülkede benim almadığım bir tane ödül yok, ne televizyonda ne tiyatroda. Onbinlerce kilometrem var benim bu işimde, her alanda olmak isterim.. Bir zaman birileri uyanacak ve hayat normal devam ediyor diyecek, o günü bekliyorum.

CANSU CANAN ÖZGEN: Televizyona hangi programla dönmek istersiniz?

BERNA LAÇİN: O kadar uzak kalmışım ki (kahkahalar) Sohbet programı isteyebilirim, çocuklar için bir şey yapmak isterim… Son çıkan albümün felandan bahsetmiyorum, eğitimse eğitim, insanlara bilgi verebileceğimiz sohbet edebileceğimiz, gündemi paylaşabileceğimiz; siyasi bombardıman anlamında değil…

O kadar marjinal kaldık ki.. Çok gülüyorum mesela dizim ‘Evdeki Yabancı’. Evdeki Yabancı bugün çekilemez! Sansür yer! Dünyanın en tatlış aile dizisi. Hala YouTube’de izlenme rekorları kırıyor. Neden sansür yer? Başrolündeki oyuncu, kıza ben gay’im diyor, bilmem kaç bölüme kadar biz çocuğun gay olmasına göre davranıyoruz, halk bayılıyordu, bugün ‘Türk Aile yapısına aykırı diye’ sansür yeriz!

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu