GündemManşet

Beyaz Saray’dan Trump’ın vize yasağını reddeden federal yargıca sert çıkış!..

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde yeni dönemde sular durulmuyor. ABD’nin Seattle kentinde görevli olan bir federal yargıcın, Başkan Donald Trump’ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülke vatandaşına getirdiği vize yasağını ülke genelinde geçici olarak durdurma kararı alması üzerine Beyaz Saray sert bir çıkış yaparak tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye, İran, Irak, Libya, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşlarına getirdiği vize yasağına lkenin kuzeybatısında yer alan Washington eyaletinin Seattle kentinde görev yapan federal yargıç James Robart “Dur!” deyince Beyaz Saray ve Trump çok öfkelendi… ABD Adalet Bakanlığı’nın “Mümkün olan en kısa sürede” Başkan Trump’ın kararnamesini tekrar uygulamaya çalışacağını belirten ve yazılı bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer’ın yargıç James Robart’ı hedef alarak Trump yönetiminin en kısa sürede yasağı tekrar uygulayacağını belirtti ve “Başkanın emri ülkemizi korumayı hedefliyor ve anayasal yetkisi var. Başkan’ın Amerika halkını koruma sorumluluğu var.” açıklamasını yaptı.

ABD’de vize yasağına ve Trump’a büyük tepki var!

Trump döneminin ilk icraatleriyle 27 Ocak Cuma günü başlayan vize yasağında en az 60 bin vizenin iptal edildiği belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, diplomatik ve süresi dolmuş vizeler dışında 60 bin vizenin geçerliliğini yitirdiğini duyururken; daha önce Adalet Bakanlığı Göçmenlik Bürosu avukatı Erez Reuveni, bu sayının 100 bin civarında olduğunu söylemişti. Vizeleri iptal edilen bu kişilerin ülkeden ayrılıp yeniden girmek istemeleri halinde ya da zaten ülke dışında bulunmaları durumunda yeniden Amerikan vizesine başvurmaları gerekeceği belirtiliyor. Tabi vize alamayacakları gün gibi ortada…

ABD’de uygulanan 7 Müslüman ülke vatandaşına vize yasağı ile ilgili olarak tepkiler çığ gibi büyüyor. Yasak karşıtı gösterilerin devam ettiği ABD’de, başkent Washington DC, Boston, Cleveland, Los Angeles gibi kentlerde sokaklarda ve havaalanlarında toplananlar, Trump’ı protesto ediyorlar.

 

“Trump ve hükümeti mahkeme kararına uymalı”

Eski Başkan George W. Bush döneminde atanan federal yargıç Robart’ın çıkardığı karar, kısa sürede Adalet Bakanlığı’na gönderilecek. Ülkenin kuzeybatısındaki Washington eyaleti, önceki gün vize yasağının iptali için dava açmıştı. Yargıç Robart’ın, 27 Ocak Cuma günü Trump’ın imzaladığı kararname kapsamındaki vize yasağını durduran kararını sözlü olarak verdiği, kararın yazılı olarak da kısa süre içinde açıklanacağı bildirildi.

Washington Eyalet Başsavcısı da Trump’a dava açtı

Konuyla ilgili olarak Washington eyaleti de Başkan Trump’ın kararının iptali için dava açtı. Eyalet Başsavcısı Bob Ferguson, Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, federal hükümetin karara uymasını beklediklerini vurgulayarak “Bunun için hukuk fakültesine gittik.” ifadesini kullanan Ferguson, gerektiğinde konuyu Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacaklarını bildirdi. Washington Eyalet Başsavcısı Bob Ferguson, konuyu Yüksek Mahkeme’ye taşıyabileceklerini de ima etti. Şu anda Virginia, New York, Massachusetts ve Michigan’da da vize yasağına karşı açılan davaların görüldüğü belirtiliyor.

ABD’de müslüman ülkelere gidenlere saatlerce süren sorgu!

Havaalanlarında bugüne kadar eşi görülmemiş görüntülere yol açan yasakla ilgili olarak Norveç’in eski Başbakanı Kjell Magne Bondevik’in Washington Dulles Havalimanı’nda sorguya çekildiği ortaya çıktı. Diplomatik pasaportunda İran’a üç yıl önce giriş yaptığı görülen Bondevik, yaklaşık bir saat havalimanında tutuldu. Çok şaşırdığını vurgulayan Bondevik, “Diplomatik pasaporta sahip olmakla eski başbakan olduğumun anlaşılması yeterli bir kanıt olmalıydı. Ve şüpheli biri olmadığım da belliydi. Beni bu durumda anında bırakmak yerine sorguladılar” sözleriyle yaşananları anlattı. ABD’ye National Prayer Breakfast adlı bir programa katılmak için gelen Magne Bondevik, 1997-2000 ve 2001-2005 yılları arasında başbakanlık yapmıştı. Norveç eski Başbakanı Magne Bondevik’in Washington’da bir havalimanında İran’a üç yıl önce girdiği için bir saat sorguya çekildiği ortaya çıktı.

 

Trumpı destekleyen yargıçlar da yok değil!

Trump’a bir destek de Boston’dan geldi. Boston’da federal bir yargıç, Trump yönetiminin aldığı vize yasağı kararını yerinde bulduğunu belirtti ve kararın iptali istemini reddetti. Yargıç ABD’ye yolcu taşıyan havayollarının Trump yönetiminin aldığı ve alacağı karara göre hareket etmeye devam edecekleri bildirirken; pasaport ve vize işlemlerinde otomatik olarak federal hükümetin gümrük birimlerine tabi olan havayollarının, aksi karar alınana kadar söz konusu ülke vatandaşlarının seyahatine izin vermeyeceklerini belirttti.

 

 

 

Başa dön tuşu