Televizyon

BEYAZ VE OKAN BAYÜLGEN ARASINDAKİ REKABET NASIL SONUÇLANDI?

Cuma akşamları eski dostların kıyasıya rekabetine sahne olacak. Okan Bayülgen’in programı Makina Kafa’nın Cuma gününe alınması ilginç rekabeti kaçınılmaz bir biçimde gündeme getirdi.

Geçtiğimiz Cuma günü iki ismin programlarının reyting karneleri belli oldu. Buna göre Total’de Beyaz Show, 4.35 reyting, 19.56 share ile 12. olurken  Makina Kafa ise 1.12 reyting 4.52 share ile 79. sırada yer aldı.

AB’de ise Beyaz Show’un izlenme oranları daha iyi geldi. Program 4.68 reyting 20.92 share ile 7. oldu.

Makina Kafa ise 1.83 reyting ve 7.41 share ile 26. olabildi.

Bu sonuçlara bakılırsa iki program arasında bir rekabetin varlığından bahsetmek oldukça güç. Çünkü izlenme oranları arasındaki fark Beyaz Show lehine oldukça bariz.

Yazarımız Şadan Kaba, 2010 Kasım’ında iki şovmen de Kanal D’ iken bir yazı kaleme almış ve iki şovmeni kıyaslamıştı.

Şadan Kaba’nın şu günlerde rakip olan iki ünlü televizyoncu için kaleme aldığı o yazı:

 

Türkiye’de Talk show denince ilk akla gelen isimler onlar. Beyaz ve Okan Bayülgen, yıllardır Kanal D’nin vitrinine katkı yapmaya devam ediyorlar. Söylendiğine göre, yöneticileri onlardan reyting meyting de beklemiyormuş.

TV’ciler bilir; yöneticileri tarafından böyle bir ayrıcalığa muhatap olmak herkese nasip olmaz. Hem de “major” bir kanalda olacak bir iş değildir bu. Aslında böylelikle onlara, “Reytinge gerek yok; varlığınız yeter” denmiş oluyor. Ama onların da Allahı var. Ünlü ikili, kendilerine duyulan güveni bugüne kadar hiç boşa çıkarmadılar. Belli izlenme oranlarının altına pek düşmediler. Bu da “anlamlı” bir başarı demekti.

Peki, yılların başarılı talk showcuları Beyaz ve Okan Bayülgen arasında bir mukayese yazısı okumaya ne dersiniz?

1-Beyaz, dünden bugüne, sürekli “Annesinin biricik oğlu” şeklinde görüntü vermeyi hep sevdi. Annesi onun her şeyi, o da annesinin her şeyiydi.

Okan Bayülgen’in ise ne ortalıkta adı geçen bir annesi vardı ne de annesinin biricik oğlu olacak bir adam vardı karşımızda.

2-Beyaz, hep iyi aile çocuğuydu. Konuklarıyla sohbet ederken, kullandığı kelimelere dikkat eden, “haddini bilen”, telefon konuğuyla konuşurken ayağa kalktığında, hocası karşısında ceketini ilikleyen genç bir liseli edasıyla önünü iliklemeyi asla unutmayan bir kişilikti.

Okan Bayülgen, önünü iliklemeyi dert etmeyen, dert edilecek bir konu olarak da görmeyen, asi, haşarı kimliğini gizlemeye çalışmayan ama “kaba” olmamayı da başarabilen bir insandı.

3-Beyaz’ın konuklarının dikkatli olmazlarsa çizilecek karizmaları olmadı hiç. Başlarına stüdyoda kötü bir şey gelmeyeceğinden o kadar emindiler ki, her seferinde sinemaya gider gibi gittiler Beyaz Show’a.

Oysa, Okan Bayülgen’e konuk olmak o kadar da kolay değildi. Çünkü, “Okan’ın stüdyosu”na yolu düşenlerin hep çizilmesi muhtemel karizmaları vardı. Çok dikkatli olmak, kalkan işlevi görecek stratejilerle donanımlı olmak, Bayülgen’e konuk olmanın olmazsa olmazıydı. Ne de olsa Okan’a konuk olmanın kaplan tarafından gözetlenen gölette birazdan olacaklardan habersiz, talihsizce su içen ceylan misali olmaktan farkı yoktu.

4-Beyaz’ın her daim zeki olmak(görünmek), asla tufaya gelmemek ya da ‘her şey, her an kontrolümün altında!’ kaygısı gütmesi gibi bir durumu sözkonusu değildir.

Ama Okan Bayülgen için her an zeki bir görünüm sergilemek, tüm olan biteni kontrol etmek “her şey”dir.

5-Beyaz’ın stüdyosuna gelmeyen sadece TV izleyicisi pozisyonundaki bilimum çevrelerin; borsacıların, sinema yazarlarının, oyuncuların, hatta tellakların, Beyaz Show’u izlerken tedirgin olmalarına gerek yoktur. Çünkü Beyaz’ın onların aleyhine laf söyleme ihtimali yüzde sıfırdır.

Ama aynı çevrelerin, Okan Bayülgen ekranda olduğu sürece tedirgin olmaları için nedenleri vardır. “Lümpen”, “araklayıcı” veya “ iş bilmez” yaftası yemek, işten bile değildir.

6-Beyaz, konuklarına soru sorarken onların nabzını tutmak, sıkılmamaları ya da bozulmamaları için belli aralıklarla onlara soru sormak mecburiyetinde hisseder kendini.

Okan Bayülgen’in böylesi bir mecburiyeti asla olmaz; olamaz. Ona gelen konuk, programı ekrandan değil de stüdyodan hem de hiç konuşmadan canlı canlı izleme ayrıcalığını göze almış olması gerekir. Zaten bu konuda stüdyoyu terk etmekten başka yapabileceği bir şey de yoktur.

ŞADAN KABA/MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu