Magazin

Beyzbol sopasıyla öldürülen yönetmenin davasından karar çıktı

Oyuncu yönetmen Mustafa Kemal Uzun’un bir figüran tarafından öldürülmesine ilişkin davada mahkemeden karar çıktı. 

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan sanık için mahkeme “haksız tahrik var” hükmüne vardı. Bu nedenle sanığa indirimli ceza verildiği ortaya çıktı.

Bir dönem oyunculuk da yapan ödüllü yönetmen Mustafa Kemal Uzun’u evinde bıçaklayarak öldürülmüştü. Sanık figüran Osman Akti’nin “canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme” ve “yağma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada mahkeme kararını verdi.

BEYZBOL SOPASIYLA VURDU

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, dizilerde figüranlık yapan Osman Akti, Mustafa Kemal Uzun’un yönetmenliğini yaptığı bir dizide rol aldı. Mustafa Kemal Uzun ile Osman Akti 10 Aralık 2017 günü Mecidiyeköy’de buluştu. İkili daha sonra yönetmen Uzun’un Şile’deki evine gitti. Akti’nin iddiasına göre alkol aldılar, daha sonra da Uzun kendisine burada cinsel eğilimde bulundu. Akti, sağ eline beyzbol sopası, sol eline de ekmek bıçağını aldı. Ünlü yönetmenin göğüs kısmına bıçağı sapladıktan sonra da beyzbol sopasıyla defalarca darp etti. Uzun’a ait cüzdan, saat, araba anahtarı ve telefonu gasp ederek evden ayrıldı. Olayın ardından teslim olup tutuklanan Osman Akti hakkında “canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme” ve “yağma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

“ÖLDÜRME KASTIM YOKTU”

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Osman Akti ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada son savunmasını yapan Akti, mağdur edildiğini ve kendisine yönelik cinsel saldırıyı engellemeye çalıştığını öne sürdü. “Öldürme kastım yoktu. Pişmanım” dedi. Uzun ailesinin avukatları ise sanığın cezalandırılmasını istedi.

MAHKEMEDEN “HAKSIZ TAHRİK” İNDİRİMİ

Mahkeme heyeti sanığa önce “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Ardından da cezayı ‘haksız tahrik indirimi’yle 12 yıl 6 aya düşürdü. Osman Akti “hırsızlık” suçundan da ayrıca 8 yıl 9 ay hapse çarptırıldı. Toplamda 21 yıl 3 ay hapis cezası alan sanığın dosyası İstinaf Mahkemesi’ne gidecek.

49 DİZİ VE FİLMDE ÇALIŞTI

ATV ekranlarında yayınlanan Kanatsız Kuşlar dizisi, Çanakkale Yolun Sonu, Garip Bir Cinayet, Ankara Ayazı filmlerinin de aralarında bulunduğu 49 dizi ve filmin yönetmeni, ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi ünlü yönetmen Mustafa Kemal Uzun (58), Şile’deki evinde başına beyzbol sopası vurularak ve bıçaklanarak öldürülmüştü.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu