Teknoloji

Bill Gates Apple’dan sıkıldı androide transfer oldu

Bill Gates’in android kullanmaya başladığı haberi teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates artık iPhone ‘u sevmediğini ve Android’e geçtiğini itiraf etti. Google’ın android platformunda yer almasının ardından yaşanan gelişmeler ve rakip işletim sistemlerinin rekabeti her geçen gün daha da artarak devam ediyor. Bill Gates ise tercihini Android’den yana kullanarak tarafını seçti. İşte son gelişmeler…

Chip teknoloji sitesinde yer alan habere göre; Microsoft’un Windows Mobile girişimini terk etmesi ve verimli yeşillikleri andıran Google’un Android platformuna geçmesi çok şaşırtmadı. Bundan farklı olarak, Microsoft’un en başta Windows Mobile için geliştirilen uygulama ve hizmetleri rakip işletim sistemlerine ( iOS ve Android ) taşıması herkesi şaşırtmıştı.

Bir çok iPhone ve Android kullanıcısının aklına gelen ilk soru “eğer Windows Mobile’ın uygulamaları ve hizmetlerine kendi telefonumla erişebileceksem, Windows Phone’a niye ihtiyacım olsun?”. Özellikle de Windows Phone’un diğer platformlarda olan bir çok uygulama ve hizmete sahip olmaması da telefonu ölüme sürükleyen diğer büyük sebeplerden biri. Satya Nadella’nın da bir çok açıklaması ve en son yayınladığı kitaba bakılırsa, Windows Phone doğuştan ölüme mahkumdu.

Bill Gates “iPhone istemiyorum”

Aynı sebepler ile Gates’te bu değişikliği destekliyor, ve Microsoft ürünlerini telefonlarında kullanmak isteyen insanların Windows Phone’a ihtiyacı olmadığını, Android’e bulunan bir çok Microsoft uygulaması sayesinde Windows Phone için hedeflenen tecrübeyi yaşayabileceklerini söyledi. Niye iPhone değil de Android’e geçtiği sorulduğunda Gates, “Hayır, iPhone istemiyorum,” dedi.

Aslında uygulama ve hizmet çeşitliliği, arayüz ve kişisel uygulamalar konusundaki özgürlükleri bakımından Android, Windows’un masaüstü tecrübesine oldukça benzer bir hizmet sunduğunu unutmamak gerek. Gates’in Android seçmesi ardında, bir tüm Android kullanıcılarının sebepleri yatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu