ManşetYazarlarımız

Bir Deniz Hikayesi nasıl başladı?

JALE ŞEN/MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

 

Gerçi benim IKEA, Beyazıt Öztürk’lü Vodafon, Serenay Sarıkaya’lı Kerem Bürsin’li Mavi Jeans reklamı izlemek daha çok hoşuma gidiyor ama yeni başlayan dizileri de yazmak için takip etmem gerekiyor. Böyle havalı havalı ”ben dizi izlemiyorum bebeğim, nayşınıl ciografikçiyim” diyen ‘gizli dizi izler’lerden değilim, tabii ki benim de yazı yazmak maksatlı izlediklerim dışında takip ettiğim işler var. Bundan bir kaç yıl önce, henüz dizi üzerine yazılar yazmaya başlamadan öncelere denk gelen zamanlarımda her akşam bir dizim vardı benim de. İlk bir yıl bu durum çok hoşuma gitti. Sonraki yıllarda sene başına ikişer dizi attım hayatımdan. Diziler üzerine yazılar yazmaya başlayınca çok da istikrar sağlayamadım ama yine de direnmeye devam ediyorum.

Bu akşam da (15 Eylül Salı) Yapımcısının Türker İnanoğlu Erler Film’in olduğu Bir Deniz Hikayesi yayına girdi. Eski Yeşilçam filmleri tadındaki diziler geçen sezondan seyircinin sevgisini kazanınca aynı taktikle yola devam demiş Kanal D.

Yeşilçam’ın sevimli hınzırı Sezercik haylazlığında Emir Berke Zincidi, Tarık Akan’la Ediz Hun(ben küçükken onun adını Edisun sanıyordum) yakışıklılığı kıvamında Emre Kızılırmak, Gülşen Bubikoğlu güzelliği, Filiz Akın zarifliğinde (gerçi onların güzellikleri kıyas götürmez o ayrı)Begüm Birgören ve Başak Parlak, dizinin çekildiği Marmaris Bozburun’un şirinliği ve dizide kullanılan müzikler ilk bölümü izlenir kılmış.

Bu bölüm tabii tanıtım bölümü olduğu için hikaye ve hikayeye dahil tüm kişilerin hakkında bilgi sahibi olduk. ”Senin annen öldü yavrum”la başlayan ilk bölüm, Hakan Kaptan’ın kendine aşık komşu kızıyla evlendiği sırada eski eşin ortaya çıkmasıyla sona erdi. Sonraki bölümleri Yeşilçam filmlerinden zaten biliyoruz aslında ya da tahmin edebiliyoruz diyelim. Ama devamını tahmin edebildiğimiz pek çok işi, bile isteye izledik hepimiz daha önceleri. Bunu da ”şöyle olacak, bak böyle olacak” diye diye izleyeceğiz yine. Salı akşamlarının geçen sezondan sevilen dizisi Aşk Yeniden’in karşısında ne kadar izlenir tam kestiremiyorum ama Aşk Yeniden’in izleyicisini çalmaz, kendine yeni seyirciler edinir diye düşünüyorum.

Tüm Bunlardan Başka…
Görüntülerin, renklerin sımsıcak oluşu(Durmuş Sorkut’a teşekkürler), bu hoşluğa eşlik eden müzikler (ufacık bir sahnede Mehmet Erdem duydum tamam ama dizinin müziklerini kim yapıyor henüz bilmiyorum) gayet yerinde ve güzel olmuş.

Hakan Kaptan’ın, Zeynep’in (Begüm Birgören) babası tarafından Hakan’ı kandırması için tuttuğu yelloz Rüya’nın Hakan’ın içkisine (hayret kırmızı şarap buğulanmadı ekranda, unuttular galiba) hap attığı sahne tam eski Yeşilçam filmlerindendi (Nuri Alço=Rüya yellozu), güzeldi. Sonrasındaki çıplaklı yataklı (ay çok ayıp sahnelerdi) fotoğraflanmaları filan, daha sonrası malum işte, hepsi bizlerin (benim yaşımdakilerin) uzak olmadığımız sahnelerdi. (Eskileri özledim galiba ben.)

Kırk yıllık sütlü kahve oldu latte sahnesi de bizim kılçık sosyete bozuntularına iyi gönderme, güzel laf sokmaydı, bu da ayrıca hoşuma gitti.

Yalnız, Hakan’ın Deniz’e annesiyle olan hikayelerini anlatma kısmı hani ne bileyim hangi baba henüz 9 yaşındaki oğluna tam olan biteni anlatır ki böyle uzunca, açık açık. O kadar da uzun anlattı ki zaten çocuğun uykusu geldi en sonunda.

Bir de şu hani teknedeki sahneleri vardı ya Zeynep, eşi(Caner Kurtaran), kardeşi Azra, sevgilisi filan. Hani Zeynep’in kocası Semih böyle pek bir mıçmıç sevgi pıtırcığı ayaklarında ya karısına ”bunun altından kesin bir maraza çıkacak” dedirten cinstendi, iyiydi.

Peki ben…
Peki ben ikinci bölümü izler miyim haftaya? diye sordum kendime. İzleyeceğim evet. Tahmin edebiliyorum olacakları ama yine de merak ettim.

Yolu açık olsun Bir Deniz Hikayesi’nin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu