Gündem

Birgün yazarı, hayranlarından para koparmaya çalışan “karikatür mafyası”nı yazdı

Birgün gazetesi yazarı Anıl Aba, telif vurgununa hazırlanan ünlü karikatüristler Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne’nin tepkilere neden olan, mağduriyetler meydana getiren telif davalarını yazdı. “Telif Savaşları” başlıklı yazıda çok çarpıcı ifadelere yer veren Aba, Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarını “karikatür mafyası” olarak niteledi. Birgün yazarı, ünlü karikatüristlerin hayranlarına davalar açarak zorla para koparmaya çalıştıklarını yazdı…

Erdil Yaşaroğlu’nun başı çektiği telif zorbalığı kamuoyunda yakından takip ediliyor. Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşları, açtıkları özensiz ve gelişigüzel davalarla telif gibi önemli bir konunun amacından çıkarılıp menfaat temin etmeye yönelik hamleleri nedeniyle eleştiriliyorlar.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan gelen tepkilerden bunalan Yaşaroğlu, çareyi yorumları silmekte bulmuş ama yine de sert eleştirilerin hedefinde kalmaktan kurtulamamıştı.

Öte yandan açtıkları davalar nedeniyle eleştirilen karikatüristlere kendi camialarından tek bir destek dahi gelmemesi üç ismin kendi kendilerine adeta itibar suikastı yaptıkları şeklinde yorumlanıyor.

Medyadan da Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarının açtığı mağduriyetlere neden olan telif davalarına tepkiler gelmeye devam ediyor. Birgün gazetesinden Anıl Aba’nın, yazısında Yaşaroğlu ve arkadaşları için çok çarpıcı ifadeler kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Aba, tazminat koparabilmek için karikatüristlerin hayranlarını bile suçlu konuma düşürmekten çekinmediklerini kaydetti.

Aba, söz konusu yazısında konu ile ilgili şunları yazdı:

……….   ……

“Karikatür mafyası” vakası da böyle. Hayranlarına davalar açarak zorla para koparmaya çalışıyorlar. Dava açtıkları insanlar(ın en azından bazıları) yıllardır bu karikatüristlerin dandik dergilerine, derleme kitaplarına, kahve kupalarına, tişörtlerine para ödeyen insanlar. 2021 yılında dergi satılmadığına göre; para kazanmak istiyorlarsa, dijital çağa uygun bir monetizasyon modeli bulmalılar. Tıpkı Netflix ve Spotify gibi. Bulamadıkları için gerici yasalara sığınıp çoluğa çocuğa davalar açarak hayranlarını “suçlu” konumuna düşürüyorlar. İnsanlar da şimdi onları boykot ederek veya takipten çıkarak cezalandırıyorlar, haklı olarak. Ha bizde hiçbir boykot uzun sürmez, bir noktada bunlar da unutulacaktır ama olsun…”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu