Yaşam

Bişektomi (Yanak Estetiği) Nedir?

Bişektomi, yanak estetiği olarak adlandırılan, yüzde daha orantılı bir görünüm elde edilmesini sağlayan bir estetik cerrahi operasyonudur. Bu operasyonda elmacık kemiklerinin belirginleşmesi ve yüz hatlarının orantılanması için yanak içlerindeki fazla yağlar alınır. Böylece yüz daha ince ve genç görünmektedir. Hollywood yıldızları da bu işlemi sık sık tercih ederler. Bu sebeple Bişektomi, Hollywood yanağı olarak da bilinmektedir. Yüzde daha köşeli hatlar elde edildiğinde, ideal ters üçgen görünümü sağlanabilmektedir. Bu da elmacık kemiklerinin ve çenenin ön planda olduğu bir görünümle elde edilir ve Bişektomi ile beraber kolaylıkla sağlanabilmektedir. Çoğu kişi yüzünde genetik olarak belirlenmiş dolgun ve kilolu görünümden rahatsız olduğundan Bişektomi ismindeki bu cerrahi müdahalelere başvurmaktadır.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi temel olarak, yanak içindeki bukkal yağ dokusunun inceltilmesi için bu bölgedeki fazla yağların alınması prensibiyle çalışır. Operasyon öncesi hasta ve doktor bir araya gelir; hastanın beklentileri ve elde edilebilecek ideal görünüm üzerine konuşulur.  En önemli aşamalardan biri de hastanın ameliyata uygunluğu üzerine yapılan analizlerdir. İşlem görecek kişinin sağlık geçmişi, kullandığı ilaçlar ve hastalıklarını net bir şekilde dile getirmesi gerekir. Doktor hastaya ameliyat öncesi bazı önerilerde bulunur ve sonrasında yerine getirilmesi gereken tavsiyeleri anlatır. Sonrasında ise operasyon için tarih belirlenir.

Ameliyat öncesi hastaya bazı kan testleri yapılır. Ayrıca doktor kullanılan bazı kan sulandırıcı ilaçların bırakılmasını da önerebilmektedir. Kişinin ameliyat olmasını engelleyecek bir sorun çıkmazsa, süreç başlar. Bişektomi ameliyatı yarım saat gibi bir sürede tamamlan, kısa bir işlemdir. Elbette hastaya lokal anestezi verilir ve yanakların iç kısmında 1 santimlik kesi açılır. Yanaklardan alınacak yağ dokusunun miktarı, hastanın nasıl bir görünüm istediğine göre daha önce belirlenir. Operasyon sırasında doktor buna göre yanak içinden yeterli miktarda yağ alır ve yanakların incelmesi sağlanır. İki yanakta da simetrik bir görünüm elde edildiğinde kesi kapatılır ve ameliyat sonlandırılır.  Bu estetik operasyonda yanak yağlarına ağız içinden veya yüzün üzerinden ulaşılmasının sağlandığı iki teknik söz konusudur. Ağız içinden kesi açılarak yapılan işlemse en güvenilir yanak inceltme yöntemidir.

Kimler Bişektomiye Uygundur?

Kare ya da U şeklinde yüz biçimine sahip olan kişiler Bişektomiyle yüzlerinde daha keskin bir görünüm elde edebilmektedir. Bu operasyon, yüz hatlarında gelişimini tamamlamış kişilere önerilmektedir. Bunun için de uzmanlar 25 yaş ve üstündeki kişilerin Bişektomiye uygun olduğunu belirtiler.

Genetik olarak ya da yaşlanma etkilerine bağlı yuvarlak ve dolgun yüz şekline sahip ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler Bişektominin estetik etkilerinden faydalanmaya uygun adaylardır. Ancak bu işlem yüz hatlarında incelik ve keskinlik sağladığından, yüz yapısı zaten ince olan kişilere önerilmez.  Çünkü yaş aldıkça yüzümüz zaten daha çökkün görünmeye müsaittir, buna Bişektomi de eklenirse ortaya estetik olmayan görüntüler çıkabilir. Bişektomi aynı zamanda aşırı kilolu ve obezite gibi sağlık sorunları olan kişilere önerilmemektedir.

Bişektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi ameliyatı sonrasında hasta hemen günlük hayatına dönebilir. Kısa bir istirahatten sonra aynı gün içinde eve gidebilmek mümkündür. Operasyon sonrasında ağız hijyenine dikkat etmek, bir süre çok çiğnenmeyecek yemekler tüketmek gibi tavsiyelere uyulduğunda, iyileşme süreci kolaylaşır.

Kaynak: https://estetikbilgileri.com/bisektomi

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu