İnternet

Bitcoin Ekosistemi Art Arda Gelen Haberlerle Çalkalanıyor

Son zamanlarda Bitcoin (BTC) haberleri ve kripto para haberleri gündeme bomba gibi düşüyor. Önce KuCoin’in hack saldırısına uğraması, ardından Trump’ın koronavirüse yakalanması, sonrasında BitMEX’e açılan davalar ve son olarak OKEx kurucusunun polis soruşturmasında olması ekosistemde oldukça yüksek ses getirdi.

KuCoin Hack Girişimi

KuCoin kripto para borsası 25 Eylül’de yaptığı açıklamalar ile sıcak cüzdanlarına bir saldırı düzenlendiğini ve borsadan yüklü bir miktar para çalındığını kullanıcıları ile paylaştı. Yapılan ilk açıklamalarda yalnzıca sıcak cüzdanların hack saldırısına uğradığı ve soğuk cüzdanların saldırıdan etkilenmediği belirtildi. Ayrıca saldırının bilançosunun ilk başta 150 milyon dolar olduğu ifade edilse de sonrasında rakamın daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Saldırı açıklamasının ardından diğer kripto para borsalarından KuCoin’e büyük destek geldi. Borsalar, kendi platformlarına gelmesi durumunda çalınan fonların anında donduralacağını belirtti. Örneğin; Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino EOS ağı tabanlı 13 milyon USDT ile Ethereum ağı tabanlı 20 milyon USDT’nin dondurulduğunu açıkladı.

Yapılan son açıklamalarda ise Borsa CEO’su Johnny Lyu, saldırganlar ile ilgili çok önemli detaylara ulaşıldığını, kolluk kuvvetleri ile birlikte çalıştıklarını ve toplamda 281 milyon dolara mal olan saldırının faillerinin yakalanmasının an meselesi olduğunu belirtti.

 

Trump’ın Koronavirüse Yakalanması

Aslında her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse yakalanmış olması kripto para haberleri ile ilgili görünmese de bu durum küresel ekonomiyi etkilediği için Bitcoin’i ve kripto paraları da etkiliyor.

Trump’ın koronavirüse yakalandığını açıklamasının ardından Bitcoin’de yaklaşık olarak 200 dolarlık bir düşüş yaşandı. Ancak o dönemde Bitcoin düşüş eğilimi gösterirken Altın’ın yükselişe geçmesi endişe yarattı. Yine de sonrasında toparlanan lider kripto para birimi artış eğilimini sürdürüyor.

 

BitMEX Olayları

Kripto para ve Bitcoin haberleri 1 Ekim’de BitMEX türev işlem platformunun kurucusunun tutuklanması haberleri ile deyim yerindeyse ayağa kalktı. ABD Adalet Bakanlığı yaptığı bir açıklama ile BitMEX’in kurucu ortaklarından Samuel Reed’in tutuklandığını belirtti. Ayrıca CFTC’nin de borsanın üç kurucusuna birden soruşturma başlattığı haberleri de aynı gün yayıldı.

Bunlara ek olarak ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC), BitMEX’i kara para aklamayı kolaylaştırmak ve yasadışı bir kripto para birimi türev borsası işletmekle suçladığı da biliniyor.

Bitcoin haberlerinde bu olayın duyulmasının ardından bazı isimler şaşırtıcı bir şekilde durumun Bitcoin ekosistemi için iyi olacağını dile getirdi. Önemli isimlere göre bu durum, gerekli düzenlemeler için adımlar atılmasını sağlayarak ekosistemin daha sağlıklı olmasına imkan tanıyabilir.

 

OKEx Kurucusu ve İşlemlerin Durdurulması

Bitcoinhaber.net adlı kripto para haberleri sitesinde e belirtildiği gibi geride bıraktığımız haftaya OKEx’in para çekme işlemlerini durdurması ve ardından kurucusunun polis soruşturmasına alınması damga vurdu.

Malta merkezli kripto para borsası OKEx ilk olarak yetkililer tarafından devam eden bir soruşturma nedeniyle para çekme işlemlerini askıya aldığını açıkladı. OKEx yaptığı açıklamalarda, kullanıcıların fonlarının hiçbir şekilde tehlike altında olmadığını ve bunun sadece güvenlik sebebiyle yapıldığını belirtti.

Bunların ardından 16 Ekim’de OKEx’in kurucusu Mingxing Xu’nun polis tarafından sorguya alındığı haberleri yayıldı. Hatta kurucunun 1 haftadır sorguda olduğu ile ilgili bilgiler de elde edildi. OKEx CEO’su Jay Hao ise olayların üzerine kullanıcıların içini rahatlatmak için, “Dünya lideri bir borsa olarak, kullanıcı güvenliği OKEx’in ödün verebileceği bir şey değil. Bu hizmeti derhal eski haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve mümkün olan en kısa sürede konuyla ilgili güncellemeler sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Görüldüğü son 1 ay içinde Bitcoin haberleri ve kripto para haberleri açısından oldukça yoğundu. Aslında bu haberlerin Bitcoin fiyatını etkilemesi de bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı ve BTC bir kez daha güçlendiğini kanıtlamış oldu.

 

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu