GündemManşetMüzik

Bono Türkiye’de Suriyeli sığınmacıları ziyaret etti

Dünyaca ünlü İrlandalı müzik grubu U2’nun solisti  Bono, Türkiye’de Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye geldi. Türkiye’de Suriyeli mülteciler için büyük bir nezaket gösterildiğini belirten Bono,  “Bu sizin yaptığınız aslında sıra dışı bir şey, bir nezaket dersi” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, U2 grubunun solisti Bono ile ABD’li kongre üyelerinden bazı isimlerin de aralarında bulunduğu heyeti, Çankaya Köşkü’nde kabul etti.  Ziyaretin görüntüleri, Facebook ve Yotube’dan paylaşıldı.

Bono, ziyaret sırasında anlamlı bir konuşma yaptı. Ünlü solist, Türk halkının Suriyeli sığınmacılar için gösterdiği nezaketin altını çizdi.

BONO: SİZİN YAPTIĞINIZ NEZAKET DERSİ
Bono, “Türk halkının nezaketinden çok onur duydum” şeklinde konuşarak şöyle devam etti:

“Bu sizin yaptığınız aslında sıra dışı bir şey, bir nezaket dersi. Senelerdir süren bu çatışma esnasında, bu ülkenin tüm şehirlerinde, tüm ilçelerinde insanlar ağırlandılar. Onlar komşularına kapılarını açtılar, savaşın getirdiği tüm zorluklara rağmen insanlara kapılarını açtılar. İkinci olarak açtığınız okullar, tüm dünyaya ders niteliğinde. Eminim ki bu yaşananlar, insanları gerebilir ve bıktırabilir ancak yine de pes etmiyorlar ve bence dünya, bu yaşananların Türk toplumu üzerinde yarattığı stresi anlamalı. Ben buraya bunları öğrenmeye geldim.”

“DÜNYADA ZİRVEDE OLAN ÜLKESİNİZ”

Mültecileri ağırlama konusunda Türkiye’nin dünyada zirvede olduğunu söyleyen Bono:

“Siz mültecileri ağırlama konusunda, dünyada zirvede olan ülkesiniz. Birçok insan bilmez ama bu listedeki ilk on ülkenin beşi Afrika ülkesi. Yakınlarda Somali sınırındaki 20 senelik kampa gittim. Burada doğanlar var ve bu nüfusla ne yapacaklarını bilmiyorlar. Siz burada Türkiye’de bambaşka bir model uyguluyorsunuz ve sizin bunu nasıl başardığınızı, bu modeli anlamamız lazım. Eminim ki eksiklikler vardır fakat gurur duyulacak çok fazla iş yapılıyor.”dedi.

BONO’DAN ÖZELEŞTİRİ

Bono, Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan çadırkenti de ziyaret etti. Bono, “Davutoğlu’nun, Londra’daki mülteci kongresinde, kalpten bir konuşma yaptığına, sadece bir durum analizi yapmadığına” vurgu yaparak, “Sizin verdiğiniz ders, bir komşuluk dersi ve bizim de bu komşulukta yer almamız gerekiyor” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi’nde 2,7 milyon mülteci ağırlayan bir milletin başbakanı olarak gurur duyduğunu ifade ederek  Türkiye’de bir tane bile Suriye karşıtı, Arap ve mülteci karşıtı eylem olmadığının altını çizdi.

Başbakan Davutoğlu, bugüne dek Suriyeli mültecilere yapılan kamplar için 10 milyar dolar harcandığını kaydetti.

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu