Yaşam

Botox Popülerliğini Koruyor

Estetik ve göze hoş gelen bir görünüme sahip olmak kadın erkek her yaştan kişi için büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde medikal estetik alanında yaşanan gelişmeler sonucunda kişiler daha öz güvenli hissetmelerini ve daha estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlayacak birçok farklı prosedüre başvurma imkanına sahiptir. Yaş alma başta olmak üzere birçok farklı etken cildin eski canlılığını ve görüntüsünü kaybetmesine neden olabilir. Medikal estetik prosedürler kişilere bıçak altına yatmadan ve zorlu iyileşme süreçleri yaşamadan istedikleri görünüme sahip olma imkanı verir. Aynı zamanda cerrahi prosedürler içermediğinden dolayı medikal estetik prosedürler estetik ameliyatlara göre daha geniş bir yaş aralığına uygulanabilir. Bunun sonucunda botox, soğuk lipoliz, mezoterapi, PRP ve daha birçok medikal estetik prosedür sıklıkla uygulanır.

Anadolu yakası botox tedavisi uygulayan birçok kliniğe ev sahipliği yapmaktadır. Aynı şekilde soğuk lipoliz İstanbul genelinde çok ilgi gören prosedürlerden biridir. Uzman Dr. Şafak Göktaş alanının uzman ve deneyimli isimlerinden biri olarak kliniğinde hastalarına güvenilir ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Siz de medikal estetik prosedürler ile ilgili bilgi almak ve bu prosedürleri uygulatmak için Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçebilirsiniz.

İnsan vücudunda bulunan yağ hücrelerinin konumu çocukluk ve gençlik döneminde belirlenmekte olup yetişkinlik döneminde bu durumda fazla bir değişiklik meydana gelmez. Bazı kişilerde düzenli egzersize ve diyete dirençli bölgesel yağlanma sorunu ortaya çıkabilir. Söz konusu yağların biriktiği bölgeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Soğuk lipoliz vücuttaki istenmeyen bölgesel yağların yaklaşık -10 dereceye kadar soğutulması ve parçalanması için kullanılan bir prosedürdür. Bu işlem sırasında yağ dokusunun çevresinde bulunan diğer dokuların zarar görmesi mümkün değildir. Soğuk lipoliz işleminden sonra uygulama bölgesinde bulunan yağ hücrelerinde apoptozis denilen hücre ölümü oluşur.

Parçalanan yağ hücreleri makroflajlar tarafından eritilip vücuttan atıldığından uygulama bölgesinde incelme ve zayıflama meydana gelir. Soğuk lipoliz özellikle iş hayatına ve sosyal hayatına ara vermek istemeyen, anestezi ve cerrahi uygulamalarını tercih etmeyen kişilerin başvurduğu acısız bir yöntemdir.

Soğuk Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Kriyolipoliz yani soğuk lipoliz cihazının farklı boyutlarda özel başlıkları vardır. Tedaviden önce  cildin korunması için belirlenen bölgelere ıslak mendile benzer koruyucu özel petler yerleştirilir. Daha sonra yağın eritileceği bölgeye uygun başlık bölgesel yağlanmanın olduğu bölgeye yerleştirilir. Daha sonra belirlenen dereceye kadar soğutma sağlanır. İşlem ağrısız ve acısız olup uygulama sırasında hasta rahatça istirahat edebilir. Uygulamanın yapılacağı bölgeye göre hasta oturur ya da yatar pozisyonda olabilir. Yaklaşık 45 dakika süren tedavinin sona ermesiyle birlikte hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Soğuk Lipoliz Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Soğuk lipoliz yönteminde yağ hücreleri dondurularak parçalanır. Vücuttaki bazı hücreler bu yağları ve artıklarını emip yok ettikten sonra damarlar ve lenfatik kanallarla vücuttan atılmaları sağlanır. Uygulama cerrahi prosedür gerektirmediği gibi diğer dokulara da herhangi bir zarar vermez.

Soğuk lipoliz prosedürüyle parçalanan yağ hücrelerinin ölmesiyle birlikte vücudun kendi doğal temizleme süreci devreye girerek ölü yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını sağlar. Böylece uygulama bölgesinde incelme meydana gelir. Prosedür yağ dokusuna özel olduğundan sinir, kas ve kemik dokusunun zarar görmesi mümkün değildir.

Soğuk lipoliz uygulaması yapılan bölgede bulunan yağ dokusunda ortalama %10 ile %40 oranında azalma olur. Uygulama yapılan bölgedeki yağ miktarı ve uygulamaya nasıl cevap verildiği kişisel farklılıkların yanı sıra uygulama sonrası su tüketimi, beslenme düzeni gibi etkenlere göre incelme oranı değişebilir. Uygulanan bölgede incelmenin yanı sıra vücut hatlarında şekillenme ve selülit görünümünde azalma sağlanabilir.

Soğuk lipoliz uygulamasından başarılı sonuçlar elde edilebilmesi ve elde edilen sonuçların kalıcılığının sağlanabilmesi için prosedürden sonra bol su içilmeli, sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalı ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Soğuk Lipoliz Nasıl İncelme Sağlar?

Soğuk lipoliz uygulaması sırasında derinin altındaki yağ tabakasının deri herhangi bir zarar göremeyecek şekilde soğutulması sağlanır. Uygulanan soğutma nedeniyle yağ hücreleri apoptozis sürecine girer. Ölen yağ hücreleri vücudun doğal enflamatuvar sistemiyle dışarı atılır ve yağ tabakasında zaman içinde önemli ölçüde incelme meydana gelir.

Soğuk lipoliz hamilelere, 18 yaşın altındaki kişilere, kriyobulinemi, paroksismal Cold hemoglobinüri, Raynaud sendromu gibi hastalıkları olan kişilere uygulanamaz. Soğuk lipoliz hedeflenen bölgelerde yağ eritilmesi için kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak bu yöntemin birincil amacı hiçbir zaman için tartıda kilo kaybı oluşması değildir. Soğuk lipoliz düzenli egzersizle ya da diyetle erime sağlanamayan bölgesel fazlalıklar için kullanılabilecek ideal bir bölgesel incelme yöntemi olarak kabul edilmelidir.

Soğuk lipoliz prosedürünün sonuçları 3.haftadan itibaren belli olmaya başlar. Uygulamanın etkisi 2.ayın sonuna kadar sürer. Sonuçlar erken dönemde liposuction ya da lazer lipoliz kadar fark edilir olmasa da ağrı ve enfeksiyon riski olmaması, iyileşme süresinin kısa olması gibi avantajları nedeniyle sıklıkla uygulanmaktadır.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu