Gündemİnternet

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan o haberi yalanladı

Bugün erken saatlerden itibaren internet kullanıcıları, Facebook, Twitter ve Whatsapp gibi pek çok uygulama ve platforma erişim sağlamakta zorluk yaşadı. Habertürk’te Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na(BTK) dayandırılan açıklama ile ilgili BTK Başkanı Dr. Fatih Sayan açıklama yaptı. Sayan, BTK olarak internette yaşanan sorunla ilgili bir açıklamalarının olmadığına dikkat çekti.

SAYAN’DAN “BTK AÇIKLAMASI” HABERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Diyarbakır Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında HDP eş genel başkanları Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanısıra Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan, İmam Taşçıer gözaltına alınmasıyla birlikte internet erişiminde ve de özellikle sosyal medyada yaşanan erişim zorluğu gündem konusu oldu.

Habertürk kaynaklı habere göre Türkiye genelindeki internet erişimi sorunuyla ilgili bir açıklama yapan BTK, Türkiye genelinde yaşanan sorunun internetle alakalı olduğunu belirtiyordu.

Haberde, VPN uygulamalarının da çalışmadığı hatırlatılarak şöyle dendi: “GSM operatörlerinden erişim yasağı veya internet yavaşlamasıyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Sosyal medya sitelerinde oluşan yavaşlığın sebebi hatların yoğunluğu veya teknik bir arıza olarak tahmin ediliyor.”

BTK: “HİÇ BİR KURULUŞA AÇIKLAMA YAPILMADI”

Bugün çıkan sözkonusu haberler ilgili BTK’dan yazılı açıklama geldi. ” Bir yayın kuruluşu tarafından gerçeği yansıtmayan habere ilişkin” ibaresiyle yayınlanan açıklamada internet erişimi konusunda BTK’nın 4 Kasım itibarıyla hiçbir kurum ya da kuruluşa açıklama yapmadığı vurgulandı.

omer-fatih-sayan

Yazılı açıklamayı sosyal medya hesabından da paylaşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK’nın yazılı açıklamasında “İnternet ile ilgili açıklama Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın düzenlemiş olduğu Basın toplantısında sorulan bir soru üzerine ‘Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner’ şeklinde kamuoyuna yapılmıştır.” notunu paylaştı.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu