Gündem

BTK’dan Atatürk Havalimanı saldırısıyla ilgili paylaşımlara yasal sorumluluk uyarısı

Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı beraberinde yayın yasağını getirdi. Tüm ülkelerdeki bu rutin uygulamaya bazı çevrelerden tepki vardı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) terör saldırısına ilişkin paylaşımlarla ilgili kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı.

BTK’nın açıklamasında yayın yasağı mahkeme kararıyla yayın yasağı getirilen fotoğraf ve videoların terör saldırısının amacına bilerek ya da bilmeyerek hizmet edildiğine vurgu yapıldı. Yazılı açıklamada kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunduğu hatırlatıldı.

BTK’nın yazılı açıklaması şöyle:

 

28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir. Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu