Bu Başvuruyu Yapmayana Bakanlıktan Sosyal Yardım Ödemesi Yok! Her Hafta Ödeme Almak İçin Kayıtlar Başladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, dün (cuma günü) tarımsal destek ödemelerinin hesaplara yattığını duyurdu. Her hafta cuma günleri hesaplara yatan tarımsal destek ödemelerini alabilmek için gerekli olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları da başladı. Bu kapsamda her hafta tarımsal destek ödemesi yapılacak olan çiftçiler için başvuru detayları da açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanı yeni tarımsal desteğin de hesaplara yatırıldığını aktarırken, ÇKS kayıtları başladı. 1 Eylül itibarıyla başlayan ÇKS kayıtlarında çiftçiler işlemlerine devam ederken, kayıt olmayanların desteklerden faydalanamayacağı vurgulandı. Peki, ÇKS kaydı nedir? ÇKS kaydı olduktan sonra Tarımsal Destek Programı’na nasıl başvuru yapılır?

Tarımsal Destek Ödemeleri Hesaba Yattı!

Tarım ve Orman Bakanlığı her hafta cuma günleri yatırdığı tarımsal destek ödemelerine tam gaz devam ediyor! ÇKS kaydı olan tüm çiftçilerin faydalanabildiği destek kapsamında 8 Eylül Cuma günü 29 milyon 85 bin TL hesaplara yatırıldı. Uzman Eller Proje Desteği kapsamında dağıtılan 29 milyon 85 bin lira çiftçilere can suyu oldu.

ÇKS Kayıtları Başladı!

Çiftçilerin tarımsal destek alabilmesi ve faaliyetlerinin devam ettiğinin göstergesi olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları başladı. Bakanlığın resmi web sitesinde de yer alan detaylara göre 1 Eylül 2023 tarihinde başlayan ÇKS başvuruları, 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecek.

ÇKS Nedir?

Çiftçi Kayıt Sistem, kısa ismiyle ÇKS, tarım ve hayvancılık alanında çalılan çiftçilerin bulunduğu bir sistemdir. Çeşitli avantajlar sağlamanın yanı sıra ÇKS, çiftçilerin işlerini daha düzenli yürütebilmelerine imkan sağlar. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen çeşitli hibe ve destek programlarına katılabilmek için de yine ÇKS gereklidir.

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS belgesi almak için yapılacak işlem oldukça basittir. e-Devlet sistemine şifre ile giriş yaptıktan sonra ilgili hizmet sayfasına gidilmelidir. Burada gerekli bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulur. Daha sonra ise belgeler Tarım ve Orman Bakanlığı’na ibraz edilir. Ayrıca, TARIMCEBİMDE mobil uygulama üzerinden de kayıtlar yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir