Yazarlarımız

Bu Masum’ca bir aşk!

Bundan iki yıl önce hem yayın hem de benim hayatıma hoş bir giriş yapan Beş Kardeş’ten bu yana ‘kendime yakın’ bir iş izlemedim. O iki yıl zarfında iyi bulduğum ve bunun üzerinden hakkında olumlu yazılar yazdığım işler tabii ki oldu. Ama bunlar benim tercih edip peşinden gideceğim türde işler değildi. İşte şimdi izlerken beni de peşinden sürükleyen bir işle tanıştım; Masum.

Masum, “Türkiye’nin internet televizyonu” sloganıyla yola çıkan Blu TV’de 27 Ocak Cuma günü yayına girdi. Daha önce Ulan İstanbul’la ufak bir deneme yapılmış fakat istenen ilgi sağlanamamıştı. Ama Blu TV sağlam oyuncu kadrosu, senaryosu ve yönetmeniyle çok sağlam bir iş olan Masum’la ilgiyi çekmeyi başardı.

Benim gibi özellikle son zamanlarda ‘araya reklam girmeden’, ‘sinema filmi tadında’ olan yabancı diziler izlemeye yönelen ve ‘bizim dizilerden’ köşe bucak kaçanlara güzel bir ‘geri dönüş’ hikayesi oldu Masum. İnternet dizilerinin en büyük avantajı budur; tam can alıcı sahnede araya reklam girmeden, uzun uzun ve manasız bakışmaların olmadığı( süre buna izin vermez çünkü), gösterim süresinin 40-50 dakikayla sınırlı olduğu diziler sunar size. Siz de eğer hikaye de iyiyse yerinizden hiç kalkmadan ve sıkılmadan layıkıyla bir dizi izlersiniz. Bu defa sahnelerde birbirine uzun uzun bakan oyuncular değil, sizsinizdir, ekrandakiyle aşk yaşarsınız.

Ben de son üç haftadır her Cuma (aslında ben Perşembe gecesi saat 24:00’dan sonra yayına girdiği anda izliyorum diziyi, böyle de bir güzelliği var) günleri aşk yaşıyorum ekranla Masum’ca! İki bölüm bir seferde arka arkaya veriliyor. Ve siz o iki bölüm ne ara başlayıp hangi ara bitiyor hiç anlamıyorsunuz. Hiç bitmesin istiyorsunuz. Oyuncu kadrosu o kadar iyi oluşturulmuş ve o kadar kendilerini vererek oynuyorlar ki. İşe inanmışlar, senariste ve yönetmene inanmışlar, belli ki biraz da hatta biraz filan değil çokça destek için oynuyorlar. Haluk Bilginer, Nur Sürer, Tülin Özen, Serkan Keskin, Okan Yalabık, Bartu Küçükçağlayan, Mehmet Özgür, Ali Atay, Esra Kızıldoğan, Defne Halman, İrem Altuğ ve Merve Ateş. Küçük oyuncu Merve Ateş de dahil (Beş Kardeş’te de oynamıştı Serkan Keskin’le birlikte) tüm kadro ‘dehşet’! Senaristi zaten Berkun Oya ki kendisi de ilk bölümün ilk sahnelerinde çıkıveriyor sürpriz şekilde karşımıza, izlemelisiniz muhteşem! Seren Yüce için ‘ödüllü zaten yani’ demeyeceğim elbette. Ödül olayına inanmıyorum çünkü ben. Çoğunluk ve Rüzgarda Salınan Nilüfer onun filmleri demek yeterli zira…

Geri dönüşlerle beslenen hikaye öyle bir kurgulanmış ve o kurguda oyuncular öyle bir salınmış, yuvarlanmış, sürüklenmiş ki kim yan rolde kim baş rol, herkes mi başrol herkes mi yan rollerde anlamak imkansız! Bir yapımda en sevdiğim şey yan rollerin de kuvvetli olması benim için ve başrollerin de ‘çok çok önde’ olmaması, hatta yan roldeymişçesine oynamaları. Bunu Masum’da öyle güzel ayarlamışlar ki izlerken siz de hikayeye dahil oluyorsunuz hissini yaşatıyor izleyicisine.

Selda Bağcan’ın eşsiz sesiyle Katip Arzuhalim Yaz Yare diye başlayan Masum, girişinden bitişine kadar ciddi ciddi kalite kokan bir dizi olmuş. Tek sezon sekiz bölümden oluşan Masum’un haftaya son iki bölümünü izleyeceğiz. Üç beş bölüm sonra sıkıldığımız, gayri ciddi, seyircisini aptal yerine koyan, sürekli aynı hikayelerin utanıp çekinmeden önümüze konulduğu dizilerden fersah fersah uzaklarda olan böyle kaliteli işleri özlemiş olanlara merhem gibi.  Blu TV’nin bundan sonraki  işini merak ediyorum şimdiden. Benim gibi, artık televizyonlarda doğru düzgün, adamakıllı izlenebilecek bir yapım bulamayan televizyon izlemeyi sevenleri mutlu edecek bir proje olduğunu düşündüğüm bu internet televizyonculuğu  umarım amaçladığı seviyeye ulaşsın.

JALE ŞEN/MEDYABEY

Başa dön tuşu