Teknoloji

“Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası Nasıl Düzeltilir (6 Yol)

Web’de gezinirken herkes ara sıra hatayla karşılaşır. Error 404 gibi bazı hata kodlarının anlaşılması kolaydır. Ancak, “Bu siteye ulaşılamıyor” gibi diğerleri çok daha belirsizdir ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda herhangi bir bilgi sunmuyor.

Google Chrome’da “Bu siteye ulaşılamıyor” hatasının birkaç olası nedeni vardır. Bu nedenlerin neler olduğunu anlamak, hangi sorun giderme yöntemini/yöntemlerini kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır, böylece ihtiyacınız olan web sitesine erişebilirsiniz.

Bu yazımızda “Bu siteye ulaşılamıyor” sorununun nedenlerinden bahsedeceğiz. Ardından, düzeltmenin altı yolunu gözden geçireceğiz.

Hadi bakalım!

“Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatasının Sebebi Nedir?

“Bu siteye ulaşılamıyor” hatasının bu kadar sinir bozucu olmasının nedenlerinden biri, Chrome’un buna neyin sebep olduğu konusunda net olmamasıdır. Ayrıca, mesaj çok çeşitli hata kodlarının yanında görünebilir.

Örneğin, DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasıyla karşılaşırsanız bu bildirimi alabilirsiniz.

Aynı hata mesajı, bağlantınız zaman aşımına uğradığında veya ERR_CONNECTION_RESET koduyla karşılaştığınızda da görünecektir.

Açıkçası, Chrome, birçok hata için tümünü yakalama açıklaması olarak “Bu siteye ulaşılamıyor” mesajını kullanıyor. Genel olarak, en yaygın nedenler şunlardır:

  • Alan Adı Sistemi (DNS) çözümleme hataları
  • Zaman aşımına uğrayan bağlantılar
  • İnternet bağlantınızın genel bir hatası
  • Yanlış yapılandırılmış internet, ağ veya güvenlik duvarı ayarları

Chrome, her hata ekranında birkaç düzeltme önermesine rağmen, bu sorunu gidermenin daha birçok yolu vardır.

“Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası Nasıl Düzeltilir (6 Yol)

Bu bölümde, “Bu siteye erişilemiyor” hatasını gidermek için (en az karmaşıktan en karmaşığa) altı yoldan size yol göstereceğiz. Bağlantınızı kontrol etmeyi içeren en basit düzeltmeyle başlayalım.

1. İnternet Bağlantınızı Yeniden Başlatın

Çalışan bir internet bağlantınız olsa bile, herhangi bir hata türü varsa “Bu siteye ulaşılamıyor” hatası görünebilir. Kulağa çok basit gelse de yönlendiricinizi veya modeminizi yeniden başlatmak genellikle bu sorunu hızlı bir şekilde çözebilir.

Bağlantınızı yeniden başlatmak genellikle yalnızca bir veya iki dakika sürdüğünden, denemeniz gereken ilk çözüm bu. Çoğu internet servis sağlayıcısı (ISS), yönlendiricinizin güç kablosunu çıkarmanızı ve yeniden bağlamadan önce tam bir dakika beklemenizi önerir. Tekrar açıldığında internet bağlantınızın sıfırlanmasını bekleyin ve ardından web sitesine yeniden erişmeyi deneyin.

2. Güvenlik Duvarınızı ve Antivirüsünüzü Devre Dışı Bırakın

Çoğu durumda, işletim sisteminizin (OS) yerleşik güvenlik duvarı- veya hangi yazılımı kullanırsanız kullanın- sayfaları agresif bir şekilde engelleyebilir ve bilgisayarınızın bunlarla bağlantı kurmasını engelleyebilir. Sorunun bu olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, güvenlik duvarınızı ve virüsten koruma yazılımınızı geçici olarak devre dışı bırakmak ve siteyi tekrar ziyaret etmeyi denemektir.

Hangi işletim sistemini kullandığınıza bağlı olarak, yerleşik güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için farklı bir dizi adım izlemeniz gerekir.

Virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakmaya gelince, ayarlarınız kullandığınız araca bağlı olacaktır. Deneyimlerimize göre, gerçekten tehlikeli olmadıkça güvenlik duvarınızın bir web sitesini yüklemenizi engellemesi nadirdir.

Güvenlik duvarınızı ve virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakmak işe yaramazsa, farklı bir yöntem denemenin zamanı geldi. Devam etmeden önce her ikisini de yeniden etkinleştirmeyi unutmayın.

3. VPN Kullanmayı Deneyin

Web’de gezinirken bazı websiteleri maalesef ülkemizde kullanılamadığını fark ettiğiniz olmuştur. Bu durum her ne kadar can sıkıcı olsa da bunun çözümü basittir. VPN kullanmak bu sorununuzu kökünden çözmenin en kolay yollarından biridir. VPN’in diğer bir özelliği ise siz internetten gezinirken IP’nizi gizlemesidir. IP’nizin gizlenmesi sizi internet korsanlarından korumak için çok önemli bir faktördür. Peki, ücretsiz VPN kullanarak IP’nizi nasıl gizleyebilirsiniz? Bunun cevabı basit, VPN her şeyi sizin için yapıyor.

4. Tarayıcı Önbelleğinizi Temizleyin

Web’de gezinirken Chrome, ziyaret ettiğiniz web sitelerinden çok sayıda veri ve dosya depolar. Tarayıcınız bu dosyaları yerel bir önbellekte saklar, bu nedenle siteleri her ziyaret ettiğinizde tam olarak yeniden yüklemesi gerekmez.

Bazı durumlarda, önbelleğe alınmış dosyalarınızdaki sorunlar nedeniyle “Bu siteye ulaşılamıyor” hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için tarayıcı önbelleğinizi temizlemeniz gerekir.

Chrome kullandığınızı varsayarak, bunu Ayarlar> Gizlilik ve Güvenlik > Tarama Verilerini Temizle’ye gidip Önbelleğe Alınmış Görüntüler ve Dosyalar seçeneğini belirleyerek yapabilirsiniz:

Verileri Temizle’ye tıklayın, hepsi bu. Chrome’un işini yapmasını bekleyin ve ardından size daha önce sorun çıkaran web sitesini yeniden yüklemeyi deneyin.

5. DNS Önbelleğinizi Temizleyin

İşletim sisteminiz, ziyaret ettiğiniz web sitelerinden çok sayıda veri depolar. Ayrıca IP adreslerini “DNS önbelleği” dediğimiz yerde saklar. Bu şekilde, bağlantı kurmak istediğinizde tarayıcınızın DNS sunucusu üzerinden aynı IP’leri araması gerekmez. Bu tanıdık geliyorsa, bunun nedeni DNS önbelleğinin tarayıcı önbelleğinize benzer şekilde çalışmasıdır, yalnızca farklı türde verileri depolar.

Bu, her kullanıcıya zaman kazandıran harika bir özellik. Ancak, işletim sisteminiz bir web sitesi için güncel olmayan bilgileri önbelleğe alırsa da hatalara yol açabilir. Bu durumda, DNS önbelleğinizi “temizlemeniz” veya sıfırlamanız gerekir.

DNS önbelleğinizi temizlemek göründüğünden çok daha basittir. Tüm büyük işletim sistemlerinde ve tarayıcılarda DNS önbelleğinizi temizleme konusunda eksiksiz bir eğitimimiz var, bu yüzden devam edin ve kontrol edin. Bu işe yaramazsa, bir sonraki bölümde ele alacağımız DNS sunucularını değiştirmeniz gerekebilir.

6. DNS Sunucularınızı Değiştirin

ISS’niz bağlantınız için size otomatik olarak DNS sunucuları atar. Ancak, belirli bir DNS sunucusu kümesini kullanmak için internet ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Windows için:

  1. Windows’ta bunu Denetim Masası> Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne giderek ve ardından Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir seçeneğini belirleyerek yapabilirsiniz.
  2. Bir sonraki ekranda, aktif internet bağlantınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Görünen listede İnternet Protokolü Sürüm 4’ü (TCP/IPv4) seçin ve bir kez daha Özellikler’e tıklayın.
  3. Özel DNS sunucu adreslerini ayarlamanızı sağlayan bir bölüm de dahil olmak üzere yeni bir ekran açılacaktır.
  4. Biz Google’ın “8.8.8.8” ve “8.8.4.4” olan genel DNS adreslerini kullanıyoruz.

macOS için:

  1. macOS kullanıyorsanız, Sistem Tercihleri ​​> Ağ’a gidip ağınızı seçip Gelişmiş’e tıklayarak DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Ardından, DNS sekmesine atlayın.
  2. (+) simgesine tıklayarak kullanmak istediğiniz özel DNS sunucularını ekleyebilirsiniz. Yeni DNS ayarlarınızı yapılandırdıktan ve Tamam düğmesine bastıktan sonra, bitirmiş olursunuz.

İnternet bağlantınız aynı şekilde çalışmalı, ancak “Bu siteye ulaşılamıyor” hatası umarım ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda, DNS sunucularını değiştirmek, siteleri daha hızlı yüklemenize ve daha önce erişemediğiniz web sitelerine erişmenize izin verebilir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu