Yazarlarımız

Bu yaza damgasını vuran ve hayal kırıklığına neden olan popçular

Yaz mevsiminin son demlerini yaşadığımız ve sonbahara yavaş yavaş merhaba dediğimiz şu günlerde bu yaz müzik piyasasında neler yaşandı onlara biraz değinmek istiyorum. Malum, yaz mevsiminde piyasaya çıkan çoğunlukla kıpır kıpır hareketli şarkıların ömrü ne yazık ki çok uzun soluklu olmuyor. Daha sonbaharı göremeden besteler sözler unutulup gidiyor.

SERDAR ORTAÇ BU YAZ DA TATİL BELDELERİNİN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN

Bu da artık günümüzde şarkıların genelde ticari amaç ve kaygıyla piyasaya sürülmelerinden kaynaklandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Her yaz başında olduğu gibi yaz mevsiminin müjdecisi haline gelen Serdar Ortaç, yaz mevsiminin başlarında piyasaya çıkardığı “Gıybet” adlı albümüyle tatil beldelerinin ve gece kulüplerinin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı.

SİNAN AKÇIL’A ÖZEL PARANTEZ

Yine, bu yaza damgasını vuran bir başka isim ise söz yazarı ve aranjör Sinan Akçıl’dı. Burada sevgili Sinan Akçıl’a ayrıca bir parantez açmak istiyorum. Orkestra şefi ve müzisyen Prof.Dr. Saim Akçil ve yine müzisyen Gaye Nadide Çağlayan’ın oğlu olan Sinan Akçıl’ın ablası İdil Akçıl da başarılı bir piyanist. Böyle müzikle iç içe bir aileden gelen Sinan Akçıl; İrem Derici’nin “Dantel” isimli son albümünde yer alan “Evlenmene Bak” adlı şarkının söz ve bestesinin sahipliğini üstlenirken aynı zamanda da İrem Derici’ye şarkının klibinde rol arkadaşı olarak eşlik etti.

irem-derici

İREM DERİCİ’Yİ KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İrem Derici, demişken ondan da birazcık bahsetmeden geçemeyeceğim. İrem Derici, O Ses Türkiye yarışmasında elde ettiği başarının üzerine devamlı koyarak son zamanlarda Türk Pop Müziğinde kaliteli işlere imza atan isimlerinden birisi oldu. Eğer sevgili İrem, yakaladığı bu ivmeyi ve çizgisini bozmazsa inanıyorum önümüzdeki yıllarda kendisinden daha çok bahsettireceğine eminim.

SİNAN AKÇIL DİJİTAL’DE DE DİKKAT ÇEKİYOR

Sinan Akçıl’a geri dönecek olursak; başarılı popçu, müzik piyasasının yeni isimlerinden Çağla ile ‘Pardon’ ve yine pop müziğin sevilen isimlerinden Ferah Zeydan ile birlikte ‘Şarttır’ adlı parçalarda düet yaparak besteci kimliğinin yanı sıra yorumcu kimliğini de ön plana çıkarttı. Sinan Akçıl, dijital platformlarda çok kısa sürede tıklanma rekorları kırıp veda etmeye hazırlandığımız bu yaz mevsimini tek başına zorlamayı bildi.

petek-dincoz-gel-o-zaman

PETEK DİNÇÖZ’ÜN “GEL O ZAMAN”I BEKLENENİN ALTINDA KALDI

Ebru Gündeş’in vokalistliğinden kopma Derya Uluğ da “Okyanus” adlı parçası ile yine müzik listelerinde haftalardır üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Bu isimlerin yanında maalesef sevgili Petek Dinçöz’ün teklisi ‘Gel O Zaman’ biraz beklentilerin altında kalmış görünüyor. Petek Dinçöz eski albümlerindeki havayı ve tınıyı bu single’ında pek yakalayamamış ve ne yazık ki; şarkı, vasatın altında kalmış.

Artık günübirlik, ertesi gün unutulan besteler değil de daha akılda kalan kayda değer eserlerin yeniden ortaya çıkması benim ve benim gibi düşünen tüm müzikseverlerin en büyük dileği.

DİPNOT:

9 Eylül’de vizyona giren Umut Kırca’nın yönetmenliğini yaptığı Emre Karayel, Ceren Moray ve Begüm Kütük Yaşaroğlu’nun başrollerini oynadığı ‘El Değmemiş Aşk’ı muhakkak izlemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle Emre Karayel ve Ceren Moray eşsiz yeteneklerini harika bir oyunculukla süslemişler vizyondan kalkmadan izleyin derim.

ALPER ÇAĞILKAN/MEDYABEY

twitter.com/alpercagilkan

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu