Yerli Dizi

Bundan sonra Muhteşem Yüzyıl’da neler olacak?

İzlerken dikkatimi çekti; biliyorsunuz, Muhteşem Yüzyıl’ın  son bölümünde Rüstem Paşa azledilmiş ve sadrazamlık makamına Kanuni tarafından Kara Ahmet Paşa (Yetkin DİKİNCİLER) getirilmişti. Buraya kadar her şey iyi güzel de, Kanuni, vezir tayin ettiği Kara Ahmet Paşa’ nın el etek öpmesini beklerken Kara Ahmet Paşa duraksar ve “can güvenliğim sizin teminatınız altında olursa bu görevi kabul ederim” der. Ki o dönemde Kanuni Sultan Süleyman’ a böyle bir şey söylemek ne mümkün? Kara Ahmet Paşa’ nın can güvenliği endişesi taşıdığı ve görevi kabul etmek istemediği doğrudur ancak Kanuni’ ye şart koşmak gibi bir lüksü de yoktur.

Tarihte ilk şartlı sadrazamlığı Köprülü Mehmet Paşa yapmıştır.

Osmanlı sultanlarından Dördüncü Mehmet Han (1623-1640) devrinde, Boynueğri Mehmet Paşadan sonra 15 Eylül 1656’da sadrazamlığa tâyin edildi.

Peki bu nasıl oldu? Köprülü Mehmet Paşa neyi, neden şart koştu?

O dönemde bütün memlekette anarşi kol gezmekteydi. Zorbalık ve haksızlık almış yürümüştü. Devlet düzeni bozulmuştu. Orduda disiplin kalmamış, askerler ahaliyi rahatsız etmeye başlamışlardı. Henüz çocuk olan IV. Mehmet’in duruma hakîm olması mümkün değildi. Annesi Turhan Valide Sultan saltanat naipliği yapıyordu.

İstanbul’da bulunan Köprülü Mehmet Paşa ise; yakın dostlarından Mimar Kasım Ağa, şair ve musikişinas Solakzade Mehmet Hemdemi Efendi ve Evliya Çelebi ile sohbet ediyor, devlet idaresi hakkındaki fikirlerini açıklıyordu. Mütevazı fıtratıyla tanınan, mevki ve makamda gözü bulunmayan Mehmet Paşa, devletin içerisinde olduğu durumdan ıstırap duyuyor ve yakın arkadaşlarına devletin kurtarılması için ne yapılması lazım geldiğini anlatıyordu.

Turhan Valide Sultan’ın müşavirlerinden olan Mimar Kasım Ağa, Köprülünün fikirlerini Valide sultana anlatmış ve Köprülüyü sadrazam olarak tavsiye etmişti.

Valide Sultan Köprülü ile görüştü ve onu sadrazam yapmak istediğini bildirdi. O esnada 78 yaşında olan Köprülü, kendisine geniş yetkiler verildiği ve aleyhine hile koparanların sözlerine itibar edilmeyeceğine söz verildiği takdirde sadareti kabul edeceğini bildirmiş ve kendisine çok geniş yetkilerin verilmesi üzerine 15 Eylül 1656’da sadrazamlığı kabul etmişti.

Mehmet Paşa idareyi ele alır almaz derhal anarşiyi bastırma yoluna gitmiş ve zorbaları birer birer yakalatarak cezalarını vermişti Anadolu’da huzuru temin etti. Kendisinden sonra oğulları, Köprülü Fazıl Ahmet Paşa ve Köprülü Fazıl Mustafa Paşa sadrazam olarak devlete hizmet etmişlerdir.

Benim kıt tarih bilgim ve yapığım küçük araştırma böyle. Kanuni daha ölmeden adamı öldürdüler dizi de. Halk için idolsünüz, tarihi sizden öğreniyorlar di mi ama?! Kurgu olması doğal, ancak çoğu kritik noktada durumun gerçekleri de yansıtması gerektiği kanaatindeyim.

Efendim eğer tarihe göre gidilirse Kara Ahmet Paşa’ da saraya damat olacak. Kanuni’ nin kardeşi Fatma Sultan (Meltem CUMBUL) ile evlenecek. Çokta iyi bir idareci olarak görevini yapacaktır. Peki Rüstem Paşa kenarda mı kalacak? Yok yok… Rüstem Paşa yine ne yapıp edip Hürrem ile birlikte Ahmet Paşa’ nın katlini sağlıyor ve tekrar sadrazam oluyor.

Hepimize iyi seyirler dostlar…

SEVAL AL / MEDYABEY

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu