Kültür-Sanat

Büyük usta Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı tiyatro sahnesinde

Müzikal komedi oyun “Hababam Sınıfı” bu kez müzikal oyun olarak gündemde. Tiyaroseverler, Hababam Sınıfı’nı her cumartesi BKM’de izlemeye devam ediyor. Hababam Sınıfı’nı kaleme alan Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz, kapalı gişe oynayan oyunu izledi.  Aydın Ilgaz, oyunun kitaba bağlı kalınarak sahnelenmesinden oldukça memnun olduğunu ifade etti. Ilgaz, “Babam sağ olsaydı, BKM Tiyatro’nun sahneye taşıdığı ‘Hababam Sınıfı’nı çok sever ve mutlu olurdu.”diye konuştu.

“İŞTE HABABAM SINIFI BUDUR!””

Aydın Ilgaz, “İşte gerçek Hababam Sınıfı budur. Hababam’ın yıllarca sadece eğlencelik olarak seyirciye yansıtılmasına babam Rıfat Ilgaz çok içerlerdi. Yer yer gerçek olmayan tiplemelere yer verilmesine, daha çok bireysel yeteneklerin öne çıkarılmasına, yani eserin içeriğine uyulmamasına çok üzülürdü. Çünkü bu eser sadece güldürmüyor, o günlerden bugüne dek gelen eğitim sistemimizin eksikliklerini çarpıcı bir dille aktarıyor.

BKM Tiyatro’yu bu nedenle tebrik ediyorum. Genç oyuncularla usta oyuncuları bir araya getiren, müziklerinden danslarına kadar titizlikle çalışılmış, tekstiyle orijinal esere sahip çıkılmış, yönetmenin nakış gibi ustaca işlediği bir performansı izlemenin mutluluğunu bize yaşattılar. Hababam Sınıfı’nın 1966 da ilk kez tiyatroda sahnelendiği günlere gittim. Çok duygulandım. Babam sağ olsaydı, BKM Tiyatro’nun sahneye taşıdığı “Hababam Sınıfı’nı çok sever ve mutlu olurdu.”dedi.

HABABAM SINIFI’NDA USTA VE GENÇ OYUNCULAR AYNI SAHNEDE

Oyunun yönetmeni Murat Karasu ve oyuncuları Celal Tak ve Caner Alkaya tarafından Rıfat Ilgaz’ın 4 kitabından orijinaline sadık kalınarak oyunlaştırılan ve tiyatro sahnesine taşınan “Hababam Sınıfı”nın sıralarını 12 yetenekli genç oyuncu doldururken, diğer başrolleri Sezai Altekin, Salih Kalyon, Nuri Gökaşan, Beyti Engin, Celal Tak, Caner Alkaya, Şebnem Ünaldı gibi usta oyuncular paylaşıyor.

HABABAM SINIFI KÜNYE:

ESER:RIFAT ILGAZ

YÖNETEN:MURAT KARASU

OYUNLAŞTIRAN :CELAL TAK

CANER ALKAYA

MURAT KARASU

DEKOR:ETHEM ÖZBORA

KOSTÜM:NALAN ALAYLI

MÜZİK:TULUĞ TIRPAN

KOREOGRAFİ:ERDİNÇ ANAZ

IŞIK:ÖNDER ARIK

ŞARKISÖZLERİ : UMUT KIZILASLAN

KARAKTERLER VE OYUNCULAR:

Kel Mahmut – Sezai Altekin

Vak Vak Rıza – Salih Kalyon

Susak Cafer – Nuri Gökaşan

Badi Ekrem – Beyti Engin

Müdür – Celal Tak

Müfettiş – Caner Alkaya

Hafize Ana – Şebnem Ünaldı

İnek Şaban – Bucan Ekin Şimşek

Tulum Hayri – Onur Apaydın

Güdük Necmi – Arda Başkan

Hayta İsmail – Harun Reisoğlu

Kalem Şakir – Aykut Yılmaz

Çiyan Sadi – Yiğit Yapıcı

Refüze Ekrem – Atakan Gökoğlan

Ali Adıbelli – Umutcan Vicnelioğlu

Erkek Sevim – Gizem Kandemir

Oya Oylum – Başak Gümülcinelioğlu

Zeynep – Dilan Demircioğlu

Necla – Başak Özkan

KAYNAK: KİOSKLA.CO

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu