Büyükanne ve Büyükbabalara Çocuk Bakıcılığı İçin Ödeme Yapılması Gündemde!

Uygulama, büyükanne ve büyükbabalara, yaptıkları görevleri – şoför, aşçı, temizlikçi, öğretmen, hemşire ve dadı gibi – belirtmelerini istedi. Ardından, bu hizmetler için almaları gereken ortalama maaşın tam 435 bin TL (13.188 £) olduğunu açıkladı.

Araştırma ayrıca, ortalama bir büyükanne ve büyükbabanın haftada 22 saat boyunca çocuk bakımı faaliyetlerinde bulunduğunu gösterdi. Bu süre zarfında çocuklara yönelik benzin, yiyecek, ikramlar, aktiviteler ve hobiler için haftada yaklaşık 2.700 TL (80 £) harcadıkları tespit edildi.

Araştırma kapsamında 2.000 büyükanne ve büyükbabanın katıldığı bir anket de yüzde 59’unun torunlarıyla ilgilenmekten keyif aldığını gösterdi. Katılımcıların sadece yüzde dörtü, “ücretsiz bebek bakıcısı” olmaktan dolayı “kızgınlık duyduğunu” ifade etti.

67 yaşındaki bir büyükbaba, anketle ilgili olarak, “Bana ödeme yapılması gerektiği aklımın ucundan bile geçmiyor, bunu duymamış olayım” şeklinde konuştu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir