Medya

Bylock’tan tutuklanan İHA’nın İstihbarat Şefi Ömer Faruk Aydemir serbest

İhlas Haber Ajansı’nın İstihbarat Şefi Ömer Faruk Aydemir serbest bırakıldı. FETÖ tarafından Bylock haberleşme sistemini kullandığı gerekçesiyle 5 ay önce tutuklanarak cezaevine konulan  Ömer Faruk Aydemir’in tahliye edildiği haber veriliyor. Mor beyin uygulaması nedeniyle mağdur olan ve cezaevinde bulunan bin 100 kişinin tahliye işlemleri devam ediyor.

ÖMER FARUK AYDEMİR MOR BEYİNLE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

Aydemir’in “mor beyin” adı verilen bir yöntemle iradesi dışında telefonuna Bylock yüklenen mağdurlar arasında olduğu ortaya çıktı. Gazeteci, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden sabaha karşı tahliye edildi. Aydemir’i çok sayıda seveninin karşıladığı görüldü.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün gizli haberleşme sistemi olan Bylock programının bazı kişilere iradesi dışında yüklendiğinin ortaya çıkmasının ardından konuyla ilgili mağduriyet yaşayanların tahliyesine devam ediliyor.

İhlas Haber Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü bünyesinde İstihbarat Şefi olarak görev yapan Ömer Faruk Aydemir, terör örgütünün gizli haberleşme sistemi olan Bylock kullandığı gerekçesiyle 10 Ağustos 2017 tarihinde gözaltına alınmıştı. Aydemir, daha  sonra tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Emniyet yetkilileri mağduriyetler noktasında yapılan yoğun şikayetleri dikkate aldı. Şikayetler üzerine harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konunun ayrıntılı incelenmesi için Milli İstihbarat Teşkilatı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumunu harekete geçirdi. İncelemeler sonucunda Bylock kullanıcısı gibi görünen 11 bin 480 kişinin mağdur olduğu ve programın iradeleri dışında telefonlarına yönlendirildiği ortaya çıkmış ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

Gazeteci Ömer Faruk Aydemir tahliyesinin ardından Silivri Cezaevi önünde ailesi, yakınları, gazeteci arkadaşları ve sevenleri tarafından karşılandı. Duygu dolu anların yaşanmasının ardından Ömer Faruk Aydemir sevincini sevenleriyle paylaştı.

Ömer Faruk Aydemir, hapishane çıkışında “İlk günden beri masum olduğumu söylüyordum, sizler bana inandınız beni yalnız bırakmadınız masum olduğum ortaya çıktı. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mor beyin uygulaması nedeniyle mağdur olan ve cezaevinde bulunan bin 100 kişinin tahliye işlemleri devam ediyor. Henüz hakkında işlem yapılmayan 10 bin 380 kişi için ise herhangi bir yargılama yapılmayacağı öğrenildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu