Röportaj

“ÇAKIR KÖTÜ USTURA İYİ ADAM!”

kaynarca

Ustura Kemal yakında izleyicisi ile buluşuyor. Zaman gazetesinden Ayhan  Hülagü, başarılı oyuncu Oktay Kaynarca ile Ustura Kemal’i konuştu:

Kurtlar Vadisi’nin Çakır’ı bıyık bıraktı, eline ustura, sırtına ceket aldı, delikanlı bir kabadayı oldu. Ustura Kemal dizisinde başrole soyunan Oktay Kaynarca, oynadığı karakterle kaderlerinin kesiştiğini söylüyor:
“Bende Üsküdarlıyım, Ustura da. İkimiz de Üsküdar’da büyüdük, kahvemiz oldu, benzer aşk acıları yaşadık.”

Ustura Kemal’de Oktay Kaynarca’nın kanını kaynatan neler var?

Diziyle ilgili o kadar kader kesişmesi var ki anlatamam. Çocukluğumda bayıla bayıla gazetede takip ettiğim bir çizgi romanı, bir gün oynayacağım aklımın ucuna bile gelmezdi. Ustura Üsküdarlı, ben de Üsküdarlıyım. Aşka dair birçok şey geçiyor başından, ben de benzer şeyler yaşadım. Birçok şeyin bir araya gelmesi, projeyi doğurdu. Her gün setim var ve koşa koşa geliyorum. O kadar keyifli gidiyor ki, Allah bozmasın.

Karakteri kolay oluşturmuşsunuzdur o zaman.

Çok faydasını gördüm. 1900’lü yıllarda geçen bir hikâye ama ben o eski tahta evleri, çeşmelerle su taşınan günleri hatırlıyorum. Hep gözümün önüne geliyor. Anneannemin, dayılarımın evi… O sokakların tadını, dokusunu biliyorum. Yaşı bizden büyük olanlar diziyi izlerken tüyleri diken diken olacak. Dönem havası hakikaten var. Helal olsun dedirteceğini biliyorum.

Ustura Kemal’i ilk okuduğunuz günü hatırlıyor musunuz?

Haldun (Sever) abinin çizdiği kareler gazetede günlük yayımlanıyordu. Ustura bugün ne yapmış diye heyecanla açar bakardık. Hiç unutmam, ilkokuldaydım. Defterlerin arasına girerdi, arkadaşlarla takas ederdik.

Başka kahramanlarınız var mıydı?

O dönemki bütün kahramanları biliyorum. Teksas’lar, Zagor’lar, Red Kit’ler… Kendi aramızda yarışma yapardık. Teksas’ta silah sesi nedir? Bamkkk mı, Bumkkk mu? Kahramanları bırak arkadaşlarının, köpeklerin bile ayrıntılarını bilirdik.

Kabadayılık dünyasına dair neler biliyorsunuz?

Nasıl oturuyor, kalkıyor, ne yiyor, içiyorlar? Hepsini biliyoruz. Raconları çok ilginç. Bütün kabadayıların kendi bölgesi var. Kabadayı ceketini yana astıysa ona kimse dokunmaz. Bu, abdestsizim demek ve abdestsiz adam öldürülmez. Bir de sıkı bir dünyanın içinde gülmeyi biliyorlar. Bunun tadını çıkararak Hero çıkarmaya çalışıyoruz. Beş bölüm bile yayınlansa televizyon klasikleri arasına girecek.

Oyuncular hep özgün senaryo bulamamaktan yakınır. Yeni dizisi başlarken ‘bu dizi çok farklı’ der ama bir ay sonra yayından kalkar. Sizinki de öyle olmasın?

Olabilir. Bunların hepsi yaptığımız işe dair olması gereken şeyler. Her iş seyircide karşılık bulamayabilir. Hoşuna gitmez, izlemez. Geriye dönüp baktığımızda iyi işler mezarlığı diye bir şey vardır.

Sizden kaç rahmetli var mezarlıkta?

Geçmişteki işleri çok irdelemenin bir anlamı yok. Benim de hak ettiği yere ulaşmayan işlerim var tabii. Bu iyi olmadığı anlamına gelmez. Seyircinin o dönemdeki algılama biçimiyle ilgili bir durum. Onları da sorumlu tutamayız. Bizim işimiz üretip önlerine koymak. Karar onların.

Ustura Kemal kahve sahibi. Siz kahveye ayak basar mısınız peki?

Bizim Üsküdar’da kahvemiz vardı. Bayağı elimde çay servisi yaptığımı bilirim. Hâlâ da orası bizimdir, öyle durur.

Usturayla tıraş olabilir misiniz?

Orijinali değil de, jilet takılanlarla olabilirim. Dizide aksiyon sahneleri dışında pek kullanmıyorum.

Bıyıklarla Pala Remzi’ye rakip olmuşsunuz.

Ne demezsin? Geçen gün yemekte arkadaşım ne dese iyi. Abi bunları söküp çıkarmak zor olmuyor mu, dedi. Gülmeye başladık. Geldi baktı, öyle anladı. Yönetmenimiz ‘Parayı bıyıklara verdik, sigortalatmamız lazım.’ diyor.

Çizgi roman tadında bir dizi geliyor

Mustafa Şevki Doğan (Yönetmen): Dizide zaman zaman çizgi roman kareleri olacak. Heyecanın doruk noktasında, aksiyon sahnesinde gerçek sahneyi çizgiye çevireceğiz. Bunu seven bilgisayar kullanıcısı farklı bir tat alacak. Kendi kahramanlarımızın çizgiye dönüşmesi de çok hoş. Dizi mahalle yaşayan âşık bir adamın değişimini ve işgal döneminde vatanı için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Başrol için başından beri Oktay’ı düşünüyordum. Kurtlar Vadisi’nde beraberdik. Çakır kötü adamdı, Ustura iyi karakter. Oktay oynadığı için yakın karakterler gibi gelecek.

Ayhan Hülagü / Zaman

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu