MagazinManşetYaşam

Canan Karatay hakkında suç duyurusu… Veganların kızgınlığı dinmiyor

Beslenme konusunda ezber bozan açıklamaları ve de hazırladığı kitapları ile gündemden düşmeyen iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay şok gelişme… Vegan Derneği, veganlık konusundaki “Vegan demek tahıl beyinli demek” açıklaması nedeniyle Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunulduğu haber veriliyor.

CANAN KARATAY HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Sabah Gazetesi’nin haberine göre katıldığı bir televizyon programında veganlar hakkında eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Karatay, ‘Tahıl hayvan yemidir. İnsan vücudu tahılları kullanmaya programlanmamıştır. Tahıl yersek koyun gibi oluruz. Tahıl yersek tahıl beyinli oluruz. Vegan demek tahıl beyinli demek. Veganlar kısa ömürlüdür. Veganlar yalnız tahıl yiyor tavşan ve koyun gibi. Veganlık hastalıktır’ dedi.

Karatay’ın ayrıca, ‘İthal kuruyemiş yenmemeli. Kuru baklagiller çok önemli. Mutlaka yenmeli. Kuru baklagiller tahıl değildir’ şeklindeki ifadeleri de şikâyet konusu oldu. Veganlığın haram olduğunu dile getirdiğine ve fıtrata aykırı olduğuna yer verilen şikâyet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

‘HALKI KİN VE NEFRETE SÜRÜKLÜYOR’ İDDİASI

‘Prof. Dr. Canan Karatay çıktığı bir başka televizyon programlarında ise misyoner kelimesini kullanarak veganları adeta ‘din tüccarı’ olarak betimlemiştir. Gündeme gelmek amacıyla veganlar hakkında kullanmış olduğu cümlelerle hayvansal ürünleri kullanmayanları hedef göstermiştir.’ Dernek Başkanı Ebru Arıman tarafından yapılan suç duyurusunda Prof. Dr. Canan Karatay’ın ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçunu işlediği gerekçesiyle yargılanması talebinde bulundu. Şikâyet üzerine Prof. Dr. Karatay hakkında soruşturma başlatıldı.

VEGANLIK NEDİR?

VEGAN ya da veganlık, beslenme ihtiyacını hayvansal gıdalardan sağlamama anlamını taşımakta. Vegan yaşam tarzına göre hayvandan gelen et ve süt ile birlikte, yine hayvansal yağlarla üretimi gerçekleştirilen ürünlerin kullanımı doğru bulunmamakta.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu