Televizyon

CANLI PARA CANSIZ YARIŞMA!

Yeni kanalı ve yeni sunucusuyla ekran serüvenine devam eden yarışma ‘Canlı Para’ nın reyting karnesi maalesef her hafta tıp deyimiyle ‘ex’ e doğru gidiyor.

Öncelikle Murat Başoğlu’nun sunumunun Engin Altan Düzyatan’dan çok daha başarılı olduğunu kabul etmek gerekir. Fakat bilgi yarışması sunmak gerçek anlamda bilgi sahibi olmayı da gerektiriyor, hele ki sunduğunuz yarışma programı canlı yayınsa…

Murat Başoğlu yılların verdiği sunuculuk tecrübesiyle programa renk katsa da bazı şıklarda veya sorularda rejiden kulağına ‘üfürülmediği’ için çoğu zaman zor durumda kalabiliyor.

Bir sunucunun şıklardan birini ‘yabancı dil bilmediğinden olsa gerek’ okuyamadığı için derin bir nefes alarak rejiden kulağına ‘üfürük’ beklemesi ve o ‘üfürük’ gelmediğinden içinden nasıl geliyorsa öyle okuması kendisinin değil ekibin ayıbıdır.

Çoğumuz sunucuyu ayıplayabiliriz veya gülebiliriz düştüğü durumdan dolayı ama program yapmak ekip işidir. Soruları hazırlayan, şıkların nasıl okunması gerektiğini bilen bir Allah’ın kulu yok mu o rejide?

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Murat Başoğlu yarışmanın bu ikinci hayatında bir artıdır.

Gelelim yarışmanın neden bir türlü tutmadığına…

Eğer televizyonlarda para ödüllü bir yarışma programına katılma hakkım olsaydı en son tercihim ‘canlı para’ olurdu. Çünkü bu yarışma, yarışmacıya para kazandırmama üzerine kurulu bir format.

Yaşı 30’un üzerindekiler hatırlar, eskiden mahallelerde çocuklar çeşitli oyuncaklar, kitaplar, dergiler koyarlar ve parayla niyet çektirirlerdi.Biz de ordaki en büyük ödülü kazanmak için harçlıklarımızı kaptırır fakat büyük ödülü bir türlü kazanamazdık.Ne kadar niyet çekerseniz çekin büyük ödülü kimse kazanamazdı çünkü büyük ödülün numarası  aslında niyetin içinde hiç olmazdı,sadece teşhir edilirdi.

Canlı Para’da yarışmacıların, yarışma başında başbaşa bırakıldığı o 1 milyon TL de aynen böyle teşhir işlevi görüyor. Yarışma, içine ‘boş’ konulan ve asla büyük ödülü kazanamayacağınız niyetler gibi.

Sadece 8 soru ile 1 milyona ulaşmak ne kadar zor olabilir? Hadi aslında hiç kazanılamayacak olan büyük ikramiyeden vazgeçtim ama yarışmacıların çoğunun 8 soru sonunda sadece ‘havalarını alıp’ gitmelerini nasıl açıklayacağız?

Format yarışmacıya parayı baştan verdiği için çekilmesine izin vermiyor ve para kazanmamanız için elinden geleni yapıyor.İlk 7 soruyu paranızı bölmeden 1 milyon TL ile geçseniz dahi son soruda sadece iki şık ve paranızı sadece bir şıkka koyma zorunluluğu, az önce anlattığım gibi işi çok zorlaştırıyor.

Soru başlıkları genelde gelen soruyla alakalı başlıklar değil. Ayrıca yarışmacılar bana zaman zaman ‘bunlar cast mı’ diye düşündürüyor.

Kim Milyoner Olmak İster’de 1-2 soru bilseniz cebinize 1000 TL koyup ayrılabiliyorsunuz, en azından birşeyler kazanma şansınız var. Sorular gittikçe zorlaşıyor; buna da hazırlıklısınız. Gözünüzün yemediği noktada çekilip o ana kadar kazandığınız parayı cebinize koyabiliyorsunuz.

Canlı Para ise size; “al sana 1 milyon TL, ama 8 soru sonunda bana parayı geri vereceksin” diyor adeta.

Son haftalarda soruları bariz bir şekilde kolaylaştırdılar, biraz kazanan olsun diye ama prime time’de 3 saati aşan canlı yayında sadece 3-4 çiftin yarışabilmesi, gereksiz uzun muhabbetler ve kazandırmama üzerine kurulu format, seyirciyi ekrandan kaçırıyor.

Eğer Canlı Para devamlı aynı yarışmacıların yarıştığı ‘Var mısın Yok musun’ gibi olsa yarışmacıların hikayeleri seyircinin ilgisini çekebilirdi.

‘Kim Milyoner Olmak İster’ yarışmacıyla uzun geyik muhabbetlerini terkedeli çok oldu. ‘Canlı para’ zaten para kazandırmadığı formatıyla en azından uzun yayın süresinde daha çok yarışmacı almalı, yarışmacıları daha iyi seçmeli ve para dağıtma konusunda daha cömert olmalı…

‘Canlı Para’ biran önce canlanmalı…Dizilerden ve içi boş programlardan bunaldığımız bir dönemde bilgi yarışması olarak ayakta kalmalı, yoluna devam etmeli…

Yapımcı firma Endemol gerekirse ‘Çarkıfelek’ teki gibi ufak tefek değişiklikler yaparak acilen bu formata ilk yardım yapmalı. Aksi takdirde bilgi yarışması sever olarak korkum, bu gidişle Canlı Para’nın Türk televizyonlarından rüzgar gibi geçip gidecek olması…

SERHAN BAŞBAHÇIVAN / MEDYABEY

twitter.com/Sbasbahcivan

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu