Televizyon

Canlı yayında muhabiri taciz eden kişiye men cezası

İtalya’da bir spor muhabirine canlı yayın sırasında cinsel tacizde bulunan futbol taraftarı bir kişiye  3 yıl boyunca stadyumdan men edilme cezası verildi.. Hakkında cinsel saldırı soruşturması açılan saldırgan, suçlu bulunursa 12 yıla kadar hapis cezası da alabilir.

Yerel kanal Toscana TV’de çalışan Greta Beccaglia, geçen hafta sonu oynanan Empoli-Fiorentina maçı sonrası canlı yayında anons yaparken arkadan gelen bir erkeğin saldırısına uğradı. Beccaglia, kendisine elle cinsel tacizde bulunan saldırgana “Pardon, bunu yapamazsın” diye tepki gösterdi. Bu sırada birkaç taraftarın daha muhabirin yanından sürtünerek geçtiği ve ona bir şeyler söylediği görüldü.

‘SİNİRLENME’ DİYEN SUNUCUYA TEPKİ

Taciz karşısında tepki gösteren Beccaglia’ya, stüdyodaki sunucu Giorgio Micheletti’den de müdahale geldi. Micheletti, saldırgana tepki gösteren Beccaglia’ya “Sinirlenme” dedi.

27 yaşındaki Beccaglia, olay anının görüntülerini sosyal medyada paylaşarak tacizciyi tanıyanların kendisine ulaşmasını istedi. Bu video sosyal medyada hızla yayıldı ve büyük infial yarattı. Tacizci taraftar kadar, muhabire destek olmak yerine “sinirlenmemesi” yönünde telkinde bulunan sunucu Giorgio Micheletti da tepki çekti.

Beccaglia’nın şikayeti üzerine güvenlik güçleri tacizde bulunan kişinin kimliğini belirledi. İtalyan basınına göre söz konusu şahıs, 45 yaşında, bir çocuk babası, restoran işletmecisi Andrea Serrani. Serrani, bugünkü gazetelerde yayımlanan demeçlerinde, “Bunu neden yaptım bilmiyorum. Özür diliyorum” dedi.

Serrani, “Evdekiler bana ‘Bunu nasıl yaparsın?’ dedi, eşim de aynı şeyi söyledi. Benim kötü biri olmadığımı biliyorlar. Kendimi iyi hissetmiyorum. Bir ömür boyu çalışıp didinip bir hayat kuruyorsunuz ve sonra böyle bir şey için neler oluyor…” diyerek kendisini savunmaya çalıştı. Avukatı da, Serrani’nin iki gecedir uyuyamadığını söyledi.

Ancak Serrani’nin özrü de, bir çocuğu ve işi olduğunu vurgulaması da sempati toplamasını sağlayamadı.

‘ÖZÜR YETMEZ, ÖRNEK TEŞKİL ETMESİ İÇİN ADALET LAZIM’

Greta Beccaglia, “Bu gibi durumlarda özür yetmez, örnek teşkil etmesi için adalet lazım” dedi. Beccaglia, kendisinin bu tacizi canlı yayında yaşaması ve geniş bir kitleye ulaşabilmesi nedeniyle “şanslı” olduğunu, her gün tacize uğrayan kadınların benzer şiddet eylemleri karşısında sessizliğe zorlandığını vurguladı.

Muhabir, olay sırasında kendisini en çok üzen şeylerden birinin de çevredekilerin tacize uğradığını görmesine rağmen kayıtsız kalmaları olduğunu söyledi, “Herkes gördü ama hiç kimse bir şey söylemedi” dedi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu